Každoročne koniec novembra v športových súťažiach patrí stolnému tenisu. V tomto olympijskom športe naša škola postúpila viackrát až na majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok ZŠ ako aj žiačok stredných škôl. Rok 2018 nepatril k týmto úspešným. Napriek tomu že sa naši reprezentanti v zložení Dobrovodský, Martinkovič, Bevilaqua a Peceň sa maximálne snažili na majstrovstvách okresu v Malackách sa nedostali do boja o medaile. Dievčatá v zložení Polakovičová, Kordošová a Osadská získali bronzové medaile. Podobne aj družstvo chlapcov gymnázia v zložení Trenčanský, Havlík a Štora na okresných majstrovstvách v Sološnici získali tretie miesto. Športovcom za reprezentáciu školy ďakujeme. Lipták
V stolnom tenise sa nám nedarilo ako sme boli zvyknutí
Štvrtáci na besede so spisovateľkou
V stredu 14. 11. 2018 sme prežili krásny čas v knižnici na besede so spisovateľkou Kristínou Baluchovou, ktorá nám predstavila svoju novú knihu Kapitán Padák a lietajúce auto. Keďže sme hlavnú postavu, pilota Daniela, poznali z hodín čítania, potešila nás postavička kapitána a skutočná čiapka pilota. Pani spisovateľka nám porozprávala o svojich zážitkoch z lietania, pretože sama pracovala istý čas ako letuška. Úryvok z knižky nám prečítal spolužiak Riško Stano, ale i samotná spisovateľka. Súčasťou besedy bolo aj nespočetné množstvo zvedavých otázok, na ktoré nám pani spisovateľka zaujímavo odpovedala. Z besedy sme odchádzali s novými zážitkami, niektorí dokonca s knihou, vlastnoručne podpísanou samotnou spisovateľkou.
Štvrtáci a pani učiteľka Erdélyiová
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/388
Ďakujeme Elle Jung za vynikajúcu reprezentáciu školy
Ella Jung, žiačka I.B triedy, získala na majstrovstvách sveta detí a mládeže, ktoré sa konali 11.- 17. novembra vo Fujairah (Spojené arabské emiráty) v kategórii Dolphin deti 6.-7. rokov dve bronzové medaily: v slalome (jazda na gumenom motorovom člne) a kombinácii slalomu a manévringu.
Slovensko reprezentovalo 6 športovcov a z toho traja z Malaciek : Ella a Šimon Jung, Erik Šíra.Srdečne blahoželáme.
Imatrikulácia prváčikov ZŠ
My sme smelí prváci, múdre hlávky máme,
s písmenkami, číslami do boja sa dáme.
Čítania sa nebojíme, s počtami si poradíme,
všetko sa nám podarí, keď si zaspievame!
Prváci z áčky, béčky aj céčky sa s nadšeným očakávaním nahrnuli do spoločenskej miestnosti, kde už netrpezlivo čakali hrdí rodičia. 8. november bol totiž dňom imatrikulácie našich najmenších žiakov. Po úvodnom vtipnom a sviežom programe deviatakov sa prváci predstavili so svojimi spevácko-tanečnými číslami. Nasledovalo slávnostné pasovanie dreveným mečom väčším než deti samy. So šerpou cez plece a pamätným listom v rukách sa stali oficiálne členmi školskej party.
Ďakujeme našim deviatakom, pani učiteľkám, rodičom i všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu krásnej slávnosti.
Milí prváci, vitajte medzi nami!
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/385
Noc spoločenských hier s Klubom Bosco
Minulý víkend bolo v ŠKD rušno. Staršie deti z Klubu BOSCO sa spolu stretli, aby strávili spoločný čas. Akciu sme začali tak, ako sa na zverencov Dona Bosca patrí – na sv.omši v miestnom kostole. Po nej sme mali pútavú prehliadku kostolných krýpt, ktorá sa niesla vo večerných hodinách v zvláštnej a dobrodružnej atmosfére. Pred nočným kinom si deti spolu zahrali obľúbené spoločenské hry, ktoré si mali priniesť a naučiť ich svojich kamarátov. V nočnom kine sme si pozreli zaujímavý film podľa skutočnej udalosti, ktorý nás utvrdil v tom, že Nebo nie je výmysel. V sobotné ráno sme začali tvorivými dielňami, kde sme si štyrmi technikami zdobili naše tričká zaujímavými motívmi práve fičiaceho parkouru, Vianoc a rozmanitých nápisov a zvierat. Deti boli pri výrobe tričiek také zapálené, že sme si akciu predĺžili a dokonca sme nestihli ani hru, ktorú nám animátori pripravili. Snáď nabudúce, lebo deti sa už v pondelok dopytovali novej prespávačky J
https://cirkevnaskola.rajce.idnes.cz/Noc_spolocenskych_hier/
Rodičovské stretnutie
Pozývame Vás na rodičovské stretnutie, ktoré sa uskutoční dňa 15.11.2018 (štvrtok). Najprv budú vo všetkých triedach prebiehať spoločné triedne aktívy so začiatkom o 16.45 hod. Po nich budú nasledovať konzultácie s jednotlivými učiteľmi do 18.15 hod. Tešíme sa na stretnutie s Vami a ďakujeme Vám za priazeň a podporu.
Výtvarná súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu
Ekovýchova s Daphne
Vtáctvo na cestách i necestách - táto téma zaujímala žiakov tretích ročníkov. Prostredníctvom inštitútu aplikovanej ekológie, Daphne, sme 6. novembra, počas dvoch vyučovacích hodín, objavovali - prečo sa vtáky sťahujú, kam odlietajú ale i to, ako im môžeme v zime pomôcť. Preto sme vyrábali pre vtáčiky búdky, aby sme mohli začať so starostlivosťou. Už vieme, aká " pochutina " do nej patrí :)
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/384
ŠKD – Návšteva cintorína
V týchto dňoch sme chodili na cintorín viac ako inokedy. Veriaci, ktorí od 1. do 8. novembra nábožne navštívili cintorín a aspoň mysľou sa pomodlili za zomrelých, mohli získať jedenkrát denne odpustky pre duše v očistci. Preto sme sa aj my s deťmi vybrali na starý cintorín. Spoločne sme sa pomodlili pri kríži a zapálili sviečky. Potom sme boli pri hroboch niektorých príbuzných našich detí. Zastavili sme sa pri hroboch významných ľudí. Musíme pochváliť deti, ktoré sa správali tak, ako sa na toto miesto patrí, dôstojne a disciplinovane.
3
Okresné kolo – Vybíjaná najmladšie žiactvo
V stredu 7.11. sa na ZŠ Záhorácka konalo Okresné kolo vo vybíjanej najmladších žiakov. Zostavili sme 12-členné zmiešané družstvo chlapcov a dievčat, ktorí sa vedia obracať s loptou, aj bez nej. Odprezentovalo sa 10 družstiev, medzi ktorými boli ZŠ Záhorácka, Štúrova, Dérera, tiež deti z Lábu, Sološnice, Rohožníka, Záhorskej Vsi, Lozorna a Zohora. Po rozdelení do 3 skupín sme odohrali 2 víťazné zápasy v našej skupine, čo nám zabezpečilo účasť vo finálovom stretnutí.
Následná jedna prehra a jedna výhra nám priniesla krásne 2. miesto, veľa radosti, jeden diplom a 12 medailí J
Deti svoje trénovanie zúročili, ukázali peknú hru a výborne reprezentovali našu školu !
Ďakujeme !
Naša úspešná zostava :
Oliver Sloboda
Matej Leskovský
Samuel BaligaJonáš Tomša
Jonáš Vicen
Peter Poláček
Hanka Hrúzová
Danielka Augustovičová
Vanda Habová
Pavlínka Beňková
Paulínka Godányová
Lucka Kopeliovičová
Ozveny z púte Malacky - Šaštín
Prekrásne slnečné počasie a podmanivo pestrofarebná príroda zdobili ďalší ročník pešej púte školského spoločenstva do Šaštína, ktorá sa konala v sobotu 13. októbra 2018. Historicky rekordná účasť 49 pútnikov v zastúpení všetkých vekových kategórií, od tých najskúsenejších s mnohými absolvovanými ročníkmi tejto púte až po benjamínku Evičku Trnkovú z 2.B našej cirkevnej školy, sa popasovala s dĺžkou trate 31km vedúcou cez malebné zákutia Záhoria. Úlohy turistického vodcu sa výborne zhostil šiestak Števko Šišan, ktorý výborne zúročil znalosť terénu z predchádzajúcich ročníkov. Števko zastupoval rodinu s najpočetnejším zastúpením – štyrmi členmi (rovnako štyria boli aj Trnkovci). Výborné organizačné schopnosti preukázali aj šiestačky Lucka, Natálka a Anička, ktoré bravúrne zvládli zapisovanie polievkového menučka – SV, DB, ČM.
Naša púť bolo tradične obohatená nielen tromi občerstvovacími zastávkami, ale aj zastávkami pri Božích mukách, ktoré sú živými symbolmi viery našich predkov, ku ktorej sa s vďačnosťou hlásime. Krátka modlitba pri každej muke a požehnanie pána kaplána Janka boli sviežimi dúškami pri našom putovaní. Upriamovali našu pozornosť na to, že každé naše kráčanie po ceste sprevádzajú stopy Božej prítomnosti, ktorá povzbudzuje a posilňuje toto kráčanie. Aj keď unavení, ale šťastní sme všetci prišli do cieľa našej cesty – do národnej svätyne, Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Tu nás čakalo milé privítanie nielen miestnymi pavlínmi, ale aj svadobčanmi, ktorí práve dokončili sobášny obrad. Neminuli nás teda sladké koláče, šikovnejších ani štamprlík slivovice. J
Záverečná svätá omša v Bazilike, ktorú celebroval p. kaplán, bola nádherným vyvrcholením krásneho dňa. Tak ako zaznelo v homílii, naša púť nám pripomenula vedomie dôležitosti toho, že naše kráčanie do neba je ľahšie a istejšie spolu s našou Matkou. Ďakujeme všetkým účastníkom púte za spoločenstvo a skvelú atmosféru! Uvidíme sa čoskoro pri ďalšom putovaní...
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/374
Pokyny k MPP a SOČ pre šk. rok 2018/2019
Ponuka voľného pracovného miesta
Sviečka za nenarodené deti
Od 25. októbra do 16. novembra 2018 sa naša škola zapája do kampane "Sviečka za nenarodené deti" - ide o projekt organizácie Fórum života, ktorej cieľom je - pri príležitosti Spomienky na zomrelých (2. november) - spomenúť si aj na nenarodené deti, ktoré zomreli pre umelom alebo spontánnom potrate.
Do kampane sa zapojíme v troch rozmeroch:
1. Duchovný rozmer - modlitbou za Božie milosrdenstvo pre nenarodené deti; za tých, ktorí zvažujú, či si ponechajú svoje nenarodené dieťa a za tých, ktorí sa podieľajú na vykonávaní potratov.
2. Vzdelávací rozmer - bude zameraný na osvetu v súvislosti s ochranou života od počatia (osobitne na hodinách náboženstva)
3. Praktický rozmer - v znamení finančnej podpory pro-life a pro-family aktivít a projektov Fóra života, a to zakúpením plastovej sviečky v hodnote 1 €! Sviečka sa bude predávať na vrátnici školy.
Za Vaše príspevky srdečne ďakujeme!
Pani Martuška, gratulujeme!
Sú nezabudnuteľné okamihy, udalosti, ľudia. K tým nezabudnuteľným ľuďom v živote našej cirkevnej školy nepochybne patrila učiteľka a kolegyňa pani Marta Valkovičová. Excelentná pedagogička s výborným prístupom k práci. Vynikajúca slovenčinárka, ktorej kvality ocenila aj širšia odborná obec (o. i. je spoluautorkou Cvičebnice pre testovanie deviatakov zo SJL, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik). Neúnavná a invenčná (na portáli www.zborovna.sk má publikovaných množstvo učebných materiálov, za čo bola viackrát ocenená ako Krajská učiteľka mesiaca). Húževnatá a zapálená hudobníčka (jej hudobníckej skrine či „posvätného“ klavíra sa nebolo možné dotknúť inak ako jemne a s citom). Svojrázny a nenapodobniteľný rečnícky prejav, verbálny i neverbálny („svoje" vedia jej žiaci i my kolegovia zo zborovne). J Človek s dušou a rešpektom.
Pre toto všetko, ale aj to ostatné, neopísateľné a slovom neuchopiteľné, milá pani Martuška, sme vďační, že sa Vám dostalo nevšednej pocty i zo strany katolíckej Cirkvi. Ocenenie za dlhoročnú prácu a významný podiel na rozvoji katolíckeho školstva, ktoré ste v podobe vzácnej plakety sv. Cyrila a Metoda prevzali z rúk otca biskupa Mareka Forgáča 11. októbra v Poprade, si právom zaslúžite. Pridávame sa ku gratulantom a ďakujeme!
Daniel Masarovič
Testovanie pohybových nadaní prváčikov
3 dni, 3 prvácke triedy, 1 spoločný cieľ : spoznať pohybové schopnosti našich prvákov. Celoslovenský projekt zameraný na odhalenie pohybových schopností, nadaní, predpokladov detí prvého ročníka je predovšetkým služba rodičom.
Súbor cvikov, pohybových hier bol zostavený tak, aby boli pre deti jednoduché, hravé a zároveň nám poskytli obraz, ako je ktoré dieťa pohybovo zdatné. Niekoľko stanovíšť, ktoré každé preverilo dieťa v inej oblasti – rýchlosti, vytrvalosti, ohybnosti, sile, obratnosti. Na testovanie sme vyhradili jedno doobedie, počas ktorého deti športovali s nadšením a radosťou, pričom ukázali svoj športový potenciál. Vyskúšali si predklon v sede, skok do diaľky, sed-ľah, zostavu s tyčou, výdrž na hrazde, obratnosť s loptami, beh rýchly aj vytrvalostný a tiež pohybovú hru „s chvostíkmi“. Stretnutie sme začínali pokrikom športu zdar, ukončovali sme ho sladkou, zdravou odmenou.Výsledky detí sme zaznamenali, výstup pre rodičov bude hneď po elektronickom spracovaní, doručený rodičom. Rodičia tak získajú informácie, akým smerom by sa ich dieťa mohlo uberať, v čom by ho mohli podporovať, pretože má predpoklady v danom športe dosahovať úspechy J
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/381
NOC S DONOM BOSCOM
V piatok 12.októbra bolo v noci na školskom dvore i v ŠKD veruže rušno. Tí najmenší z Klubíku BOSCO v hojnom zastúpení malých prváčikov si vyskúšali, aké je to stráviť noc na území školy. Naším cieľom bolo nielen to, aby sa deti navzájom spoznali, ale aby spoznali aj osobu charizmatického kňaza Dona BOSCA, ktorého meno náš krúžok nesie a ktorého príklad chceme nasledovať. Prespávačku sme odštartovali na večernej svätej omši v miestnom kostole. Po svätej omši nás čakala opekačka, ale aj zaujímavé spoločné hry, kde sme sa bližšie spoznávali. Vrcholom večera bolo nočné hľadanie pokladu. Predtým ale naše deti museli prejsť niekoľkými stanovišťami s rôznorodými úlohami, ktoré si pre nás pripravili mladí z farnosti, za čo im chcem veľmi pekne poďakovať. Bolo krásne sledovať, ako sa starší druháci ujali svojej úlohy ochrancov a držali patronát s veľkou dávkou pozornosti nad najmenšími členmi nášho školského spoločenstva. Deň sme ukončili nočným kinom, ktoré sme si vychutnali v teplučkých spacáčikoch pri sledovaní filmu o živote nášho patróna Dona BOSCA. Skoro ráno deti zobudili kostolné zvony a po chutných raňajkách sme zaútočili na školský dvor, kde nás okrem slniečka čakala aj výborná hra. Deti pri nej museli vydať nielen fyzický výkon, ale aj rozmýšľať. Na poludnie si naše šťastné a neustále energiou sršiace deti (neviem, kde sa to v nich berie J) vyzdvihli rodičia. Nedá mi nepoďakovať sa manželom Copollovcom, Tomášovi Tedlovi, pani uč. Fedorovej a p.vych. Karmelke, ktorých nám „neplánovane“ poslala sama Prozreteľnosť a výrazne nám pomohli s celým priebehom. Aj vďaka nim a vďaka disciplinovanosti a radosti zúčastnených detí sme spoločne prežili krásne chvíle.
foto: https://cirkevnaskola.rajce.idnes.cz/Noc_s_Donom_Boscom/
Bratislava – centrum vzdelanosti a kultúry
Bratislava 9. 10. 2018 - Študenti Gymnázia sv. Františka Assiského v Malackách sa zúčastnili veľmi zaujímavej exkurzie do nášho hlavného mesta – Bratislavy. Navštívili sme najväčšiu knižnicu na Slovensku, ktorú využívajú najmä študenti vysokých škôl – Univerzitnú knižnicu a dozvedeli sme sa mnohé veci o pamiatkach Starého mesta, ktoré často Slováci prehliadajú.
Univerzitná knižnica v Bratislave je domovom viac ako dvoch miliónov kníh, časopisov, novín, či starých rukopisov. Svoj domov tu má najmä slovenská literatúra, nová, ale i stará, no nachádzajú sa tu knihy aj z bývalého Československa i cudzojazyčné knihy z Veľkej Británie, USA a Rakúska. Celá knižnica disponuje najnovšími technologickými prostriedkami – počítačmi, skenermi, online databázami, webovými stránkami, ktoré nesmierne zjednodušujú hľadanie a vypožičiavanie literatúry v modernej dobe, v ktorej sa kladie veľký dôraz na technické vybavenie. Veľmi žiadané e-knihy by sa mali dostať do knižnice už čoskoro, knižnica však najprv musí vyriešiť právne problémy, ktoré táto moderná forma literatúry prináša so sebou. Knižnica je voľne dostupná, pred prvým vstupom sa treba registrovať a uhradiť poplatok, ktorý je pre študentov 3 eurá na rok. Väčšinu literatúry je možné si požičiať domov, obmedzenia sú len pri niektorých typoch literatúry. Netreba sa však báť, všetky otázky či problémy vám pomôže vyriešiť pripravený personál, ktorý sa nachádza v celom priestore knižnice. Hlavná časť knižnice sa nachádza na Ventúrskej ulici v Bratislave v bývalom kláštore klarisiek a paláci Leopolda de Pauliho, ďalšia budova, ktorá tvorí knižnicu – budova Uhorskej kráľovskej komory, kde predniesol svoju slávnu reč Ľudovít Štúr, sa nachádza na Michalskej ulici a knižnici patria aj ďalšie objekty po celej Bratislave, v ktorých sa nachádzajú sklady.
Z Univerzitnej knižnice sme sa presunuli k Michalskej bráne. Je to posledná zachovaná brána v Bratislave z pôvodných štyroch. Aj preto patrí k najvýznamnejším historickým pamiatkam v Starom Meste. Meno dostala podľa osady a Kostola sv. Michala, ktoré stáli kedysi na predmestí Bratislavy. Ďalej sme navštívili Hlavné námestie, na ktorom sa nachádza jedna z najstarších historických pamiatok v Bratislave – Stará radnica. Tento komplex budov, z ktorých najstaršia bola veža, bol pôvodne postavený v gotickom štýle. Celý komplex bol viackrát prestavaný a zrekonštruovaný. Veža je známa najmä guľou, ktorú vystrelili Napoleonoví vojaci a ktorá je dodnes zaseknutá v stene veže. Najnovšia časť radnice je neogotická, postavená v roku 1912. Z Hlavného námestia sme sa presunuli na Hviezdoslavovo. Na tomto námestí sa nachádza veľa známych historických pamiatok. Hotel Carlton, známy najmä vďaka Sviečkovej manifestácii, ktorej potlačenie sledovali a dirigovali politici práve z balkóna tohto hotela. Nachádza sa tu aj stará budova Slovenského národného divadla, ktorá bola postavená ešte v roku 1886. Národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi novorenesančné stavby, je známa aj bustami svetových osobností ako Shakespeare, Goethe, Liszt, Katona a Mozart. Slovenské národné divadlo sídli od roku 2007 aj v novej budove SND na Pribinovej ulici. Kúsok od starej budovy SND sa nachádza Reduta. Táto bohato ornamentmi zdobená budova, postavená v novobarokovom štýle, je dnes sídlom Slovenskej filharmónie. Z Hviezdoslavovho námestia sme sa pobrali k Dómu sv. Martina, ktorého veža s korunou sv. Štefana sa týči nad Starým mestom. Katedrála, v ktorej dnes sídli slovenský arcibiskup Stanislav Zvolenský, bola v dobách habsburskej monarchie a Rakúsko-Uhorska využívaná na korunováciu uhorských panovníkov. Katedrála bola mnohokrát prestavaná a je veľmi bohatá na výzdobu. V presbytériu sa nachádza obrovský gotický oltár. Známa je aj bohato zdobená kaplnka sv. Jána Almužníka a kaplnka sv. Anny. Pod Dómom sa nachádzajú rozsiahle krypty. Od Dómu sv. Martina sme sa pobrali ku komplexu budov, v ktorých bola v roku 1465 prvá univerzita na území Slovenska – Academia Istropolitana. Založil a financoval ju uhorský panovník Matej Korvín. Po jeho smrti Academia Istropolitana zanikla, dnes v komplexe budov sídli Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení. Z ulíc Starého Mesta sme vyšliapali k Bratislavskému hradu. Najznámejšia bratislavská pamiatka a jeden z najznámejších symbolov Slovenska bola niekoľkokrát zrekonštruovaná. Hrad svoje najslávnejšie obdobie zažil za vlády Márie Terézie, ktorá mala Bratislavu a Bratislavský hrad veľmi rada. V súčasnosti sa Bratislavský hrad využíva najmä na reprezentačné a štátne účely. Pod hradom sme sa ešte zastavili pod Mostom SNP. Tento most je známy najmä reštauráciou UFO, ktorá sa nachádza na hlavici pylónu. Most SNP je od roku 2018 národnou kultúrnou pamiatkou.
Mnoho Slovákov nevie, čo všetko naše hlavné mesto ponúka. Preto je dôležité zaujímať sa o históriu, preto bolo objavovanie Bratislavy zaujímavou skúsenosťou.
Juraj Hušek I. G
Tvorivé dielne v ŠKD
9.10.2018 sme sa poobede vybrali s deťmi zo IV. oddelenia ŠKD do MCK, kde sme boli pozvaní na Tvorivé dielne s pani Čtverákovou. Pre deti to bol zážitok, pretože si mohli vyrábať z hliny vlastné umelecké výtvory, ktoré po vypálení v peci budú domaľovávať priamo v ateliéri pani Čtverákovej.
https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/372
Pozvánka na divadelné predstavenie našej školy