• Kontajner Ekocharity na školskom dvore
     • Kontajner Ekocharity na školskom dvore

     • "Vy sa zbavíte starého oblečenia a niekto vďaka vám prežije ďalšiu zimu".

      Spolu s občianskym združením Ekocharita sme na školskom dvore oproti budove ŠKD umiestnili kontajner občianskeho združenia Ekocharita. Kontajner je určený na zber oblečenia a obuvi.

      Šatstvo je potrebné zabaliť do igelitového vreca alebo iného vhodného obalu tak, aby nedošlo k znehodnoteniu pri prevoze.

      ZBIERA SA: dámske, pánske, detské letné a zimné oblečenie, posteľné obliečky, uteráky, záclony, závesy, prestieradlá, metrový textil, deky, paplóny ale nie z peria, vankúše, hračky a obuv.

      Šatstvo musí byť čisté. Nezáleží na tom, či je to posledná móda alebo už majú veci  možno i desiatky rokov.

      NEZBIERA SA: domáce potreby, matrace, koberce a znečistené veci.

      Nepotrebným, obnoseným šatstvom a textíliami  môžete pomôcť  ľuďom, ktorí ho môžu potrebovať.

      V neposlednom rade takouto likvidáciou pre Vás nepotrebného textilu šetríte aj životné prostredie.

      • do kontajnera je možné vkladať len vyprané oblečenie a obuv v pevne uzatvorených, hrubších igelitových taškách, alebo iných vhodných pevných transportných obaloch,
      • topánky musia byť po pároch zviazané, alebo inak pevne spárované. Chceme Vaše oblečenie, topánky a iné darované veci odovzdať kompletné a nepoškodené,
      • darované veci dôsledne treba vložiť do kontajnera tak, aby padli dovnútra. Nikdy ich nenechajte vedľa kontajnera a nedajte tak šancu ich znehodnoteniu počasím alebo neoprávnenou osobou.

      "Chráňme našu planétu a pomáhame tým, ktorí to potrebujú najviac."

    • Predaj vianočných výrobkov Vstúpte
     • Predaj vianočných výrobkov Vstúpte

     • Dnes prebiehal u nás v škole v spoločenskej miestnosti predaj vianočných výrobkov organizácie Vstúpte n.o. Klienti tejto neziskovej organizácie si znovu pripravili na predaj krásne výrobky, ktorých kúpou môžeme potešiť našich blízkych a známych a súčasne túto organizáciu podporiť. Ďakujeme.

    • Svätý Mikuláš
     • Svätý Mikuláš

     • V piatok 6.12. popoludní navštívil Svätý Mikuláš i deti zo školského klubu, ktoré naňho čakali v spoločenskej miestnosti školy. Privítali ho piesňou „ V Dolinách“, po ktorej sa predstavovali s programom, ktorý uvádzali Bruno s Matúšom. Nechýbali tančeky prvákov, recitácie, športové kreácie, ale ani výrobky našich detí. Program bol obohatený piesňami, ktoré sme v klube nacvičili. V závere sa im prihovoril „Svätý Mikuláš“, ktorý ich nielen pochválil, ale sa s nimi aj pomodlil. Veríme, že deťom sa tento  deň páčil a dostatočne si ho užili. Posúďte sami.

      Fotogaléria....

       

    • Vianočný koncert JANAIS
     • Vianočný koncert JANAIS

     • Počas druhej adventnej nedele zaznel v priestoroch spoločenskej miestnosti koncert speváčky JANAIS, ktorý sme pripravili pri príležitosti 10. výročia zasvätenia školy Nepoškvrnenej Panne Márii.

      Naše pozvanie bolo poďakovaním všetkým, ktorí nám umožňujú a pomáhajú realizovať naše predstavy o zlepšovaní sveta. Zároveň ďakujeme spoločnosti PAPA GRILL Gastro Park a pánovi Majerskému za zapožičanie a dovoz stolíkov.

      Vianočný koncert JANAIS - Obrázok 1

      FOTOGALÉRIA...

    • Charitatívna zbierka pre Betániu
     • Charitatívna zbierka pre Betániu

     • Od 9. - 18.12. 2019 organizujeme v škole charitatívnu zbierku čistiacich a hygienických potrieb pre azylové centrum Betánia v Malackách. Darovať môžete napr. šampón, mydlo, sprchový šampón, zubnú pastu, toaletný papier, papierové vreckovky, prášky a aviváže na pranie, prípravky na umývanie riadu, podláh, skiel a okien, čistiace prostriedky do kuchyne, kúpelne a WC. Prinesené veci treba odovzdať triednemu učiteľovi.

    • Ochranárik čísla tiesňového volania
     • Ochranárik čísla tiesňového volania

     • 3.12.2019 boli ocenení na Okresnom úrade v Malackách 3 žiaci našej školy za výtvarnú súťaž "Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany" na tému „Záchranári na lúke, v lese, v horskom teréne.“

      Dušan Miháľ z 3.B: 1. miesto

      Karolína Lániková 2.C: 3. miesto

      Mathias Čermák 3.B: čestné uznanie

      Srdečne blahoželáme a ďakujeme pani učiteľke Trnkovej za prípravu žiakov.

    • 2.ABC na Plaveckom kurze
     • 2.ABC na Plaveckom kurze

     • Minulý týždeň, v dňoch 25.11. - 29.11. sa naši druháci konečne dočkali a každý deň chodili v rámci vyučovania plávať do športovej haly Malina. O tom, ako im to išli, s radosťou hovorili samotní inštruktori. Zdravá súťaživosť víťazila nad počiatočnými obavami a všetky deti sa s vodou skamarátili. Ďakujeme pani asistentkám, ktoré nám pomáhali a sprevádzali nás. Veríme, že všetko, čo sme sa naučili, do leta nezabudneme a na kúpaliskách preukážeme svoje plavecké umenie. 

      Fotogaléria...

       

    • Marek Trnka s bronzovou medailou z MSR v cyklokrose
     • Marek Trnka s bronzovou medailou z MSR v cyklokrose

     • V nedeľu 1.12.2019 sa uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v cyklokrose v Krupine. Vo farbách Kaktus Bike Teamu Bratislava na nich štartoval aj študent nášho gymnázia Marek Trnka. Na blatistej technickej trati bojoval už v elitnej mužskej kategórii a nedarilo sa mu zle. Pri teplotách okolo +1°C a svietiacom slniečku sa kvalita trate stále menila. To technicky dobre jazdiacemu Marekovi jazdiacemu s číslom 13. vyhovovalo a podarilo sa mu vybojovať bronzovú medailu v kategórii jazdcov do 23 rokov. Kategóriu U23 vyhral Jakub Jenčuš (EXPRES CZ-TUFO TEAM KOLÍN). Je to pekný úspech, keďže má stále ešte len 17 rokov a cyklokrosu sa venuje len doplnkovo. Jeho hlavnou disciplínou sú horské bicykle. Celkovo v mužskej kategórii obsadil 10. miesto a získal prvé elitné UCI body. Gratulujeme a keďže išlo o jeho posledný pretek v tejto sezóne, tak mu želáme veľa šťastia do tej nasledujúcej.

    • Najkrajšia vianočná pohľadnica - vyhodnotenie
     • Najkrajšia vianočná pohľadnica - vyhodnotenie

     • Už je to tu! Po náročnom výberovom kole sme vybrali tie najkrajšie z najkrajších. Ďakujeme všetkým, ktorí ste sa podelili s nami o svoje predstavy na tému "Moja rodina, môj domov". Každá pohľadnica má svoj príbeh a čaro.

      Nech sa páči, vyhodnotenie:

      KATEGÓRIA ZŠ 1. stupeň

      Víťazná pohľadnica: Kristína Nemcová 3.B

       

      KATEGÓRIA ZŠ 2. stupeň a GYM

      Víťazná pohľadnica: Dorotka Garbiarová 7.B

      Najlepšie práce boli odmenené peknými cenami a vystavené na galerijnej ploche. Blahoželáme.

    • Náboj junior
     • Náboj junior

     • V súťaži najlepších „matematikofyzikov“ sme lídrom v okrese Malacky!

      22. novembra 2019 sa konala medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž štvorčlenných tímov Náboj junior 2019. V nej súťažiaci počítajú príklady z matematiky a fyziky. Za každú správne vyriešenú úlohu tím získa jeden bod a novú úlohu. Cieľom je v stanovenom čase 120 minút správne vyriešiť čo najviac problémov. Súťaž je zaujímavá aj tým, že jej priebeh bolo možno sledovať cez internet on-line.

      Našu školu v súťaži reprezentovalo 8 najlepších žiakov matematiky z 8. a 9. ročníka. Konkurencia bola mimoriadne veľká. Veď len na Slovensku súťažilo až 452 tímov, teda 1808 žiakov základných škôl a gymnázií. K tomu treba pripočítať ďalšie tímy z Českej republiky a Poľska. Učiteľ matematiky Jozef Ondrejka účinkovanie žiakov našej školy zhodnotil slovami: „Tejto súťaže sa žiaci našej školy nezúčastnili prvý krát. V silnej medzinárodnej konkurencii sme tento rok obstáli doteraz najlepšie. Nevyhrali sme, ale aj tak sa náš tím B zo všetkých škôl v okrese Malacky umiestnil na 1. mieste. Tím A sa umiestnil na 4. mieste. Pre mňa najväčší úspech spočíva v nadšení a ochote žiakov systematicky na sebe pracovať a tak rozvíjať svoj talent. Preto nadaní žiaci 7. a 8. ročníka sa budú môcť zúčastňovať matematického krúžku 9. A.

      Všetci zúčastnení žiaci si za predvedený výkon jednoznačne zaslúžia veľkú pochvalu. Veď napríklad tím B v medzinárodnom hodnotení nechal za sebou ďalších až 355 tímov.“

      Z výsledkovej listiny súťaže Náboj junior 2019 – umiestnenie tímov našej školy podľa získaných bodov v Bratislavskom kraji:

      19. - 22. miesto tím B v zložení: Lenka Ježeková, Daniela Osadská, Michal Sobek z 9. A a Samuel Raček z 8. B 23 bodov

      32. - 35. miesto tím A v zložení: Michal Augustovič, Katarína Pavlová, Simona Rybáriková a Klára Trnková, všetci 9. A 19 bodov

      Blahoželáme!

    • Súťaž iBobor – vyhodnotenie
     • Súťaž iBobor – vyhodnotenie

     • Opätovne aj tento rok sa skupina žiakov zapojila do informatického súboja v súťaži iBobor. Žiaci sa popasovali s rôznou náročnosťou logických a informatických úloh, ktoré sa im podarilo zvládnuť a zaradili sa do skupiny úspešných riešiteľov.

      Úspešný je však i každý z  riešiteľov súťaže, ktorý sa so záujmom zúčastnil informatického zápolenia. Veríme, že sa vám súťaž páčila.

      Informatická súťaž iBobor 2019/2020 – úspešní riešitelia

      Kategória – Bobrík (4. – 5. ročník)

      Meno a priezvisko                Počet bodov                 Percentil úspešnosti    

      Hana Hrúzová                              96                              100                              

      Michal Gajarský                           96                              100                              

      Linda Pešková                             88                                94                              

      Lukáš Palkovič                             84                                91                              

      Andrej Ladislav Janotka               84                                91                              

      Tomáš Chrenko                            84                                91                              

      Lucia Kupecká                             80                                83                              

      Dominik Babeľa                            80                                83                              

      Kristína Šoková                            80                                83

      Jakub Filip Horáček                      80                                83

      Liliana Chlepková                         80                                83

      Emma Matulová                            76                                78

      Pavol Leskovský                           76                                78

      Natália Fedorová                          76                                78

      Matej Leskovský                           72                                71

      Paulína Godanyová                     72                                 71

      Matúš Šimuna                              71                                 65             

      Eduard Sekerka                           64                                 56

      Daniel Petrakovič                         64                                 56

      Tibor Pavel                                   60                                 49

      René Novotný                              60                                 49

      Oliver Lehocký                             60                                 49

      Stella Vidanová                            60                                 49

       

      Kategória – Benjamín (6. ročník)

      Meno a priezvisko                     Počet bodov          Percentil úspešnosti

      Alica Húšková                                   68,01                        98

      Júlia Viktória Filípková                      66,68                        97

      Matúš Kordoš                                   61,35                        94

      Emília Oreská                                   54,69                        86

       

      Kategória – Kadet (8. ročník)

      Meno a priezvisko                     Počet bodov          Percentil úspešnosti

      Klára Královičová                              68,01                        97

      Karolína Čermáková                         61,34                        90

      Tereza Tomšová                                56,02                        84

      Adam Trnka                                       52,02                       77

    • Adorácia rodín za rodiny
     • Adorácia rodín za rodiny

     • Milí rodičia,

      pozývame Vás na podujatie "Adorácia rodín za rodiny", ktoré sa uskutoční v školskej kaplnke 29. novembra v čase od 8,00 do 20,00.

      Ide o 12 hodinovú adoráciu pred vyloženou Oltárnou Sviatosťou, počas ktorej sa chceme spoločne modliť za rodiny nášho školského spoločenstva.

      Prosíme jednotlivé rodiny, aby si zobrali zodpovednosť za jednotlivé adoračné hodiny počas dňa.

      Prihlasovanie je možné tu. (po otvorení dokumentu treba kliknúť na NÁVRATKU)

      Ďakujeme!

      Za školské spoločenstvo,

      Daniel Masarovič - riaditeľ školy

       

    • Netradičná hodina ANJ
     • Netradičná hodina ANJ

     • Spojené kráľovstvo je jedným z najväčších konzumentov čaju na svete. Priemerná ročná spotreba na obyvateľa je 1,9 kg. Najobľúbenejší čaj na britských ostrovoch je bezpochyby klasický čierny čaj s mliekom a my sme si ho so žiakmi II. stupňa na hodine angličtiny pripravili. Samozrejme, k anglickému čaju patrí aj niečo na zahryznutie a my sme sa rozhodli, že skúsime napiecť klasické anglické “scones”.

      Fotogaléria...

    • Altetická súťaž Bavíme deti športom
     • Altetická súťaž Bavíme deti športom

     • V stredu 20.11.2019 sme sa so žiakmi 2-4. ročníka zúčastnili atletickej súťaže s názvom Bavíme deti športom. Cestovali sme  vlakom aj autobusom a znovu sme si pripomenuli, aké to je súťažiť v ŠH Elán v Bratislave. Športové dopoludnie sme mali vyplnené rôznymi  zaujímavými disciplínami ako štafetový beh, skok do diaľky z miesta, beh cez prekážky, hod loptou na cieľ, prekážková dráha a hod plnou loptou.  Svoju rýchlosť, silu a obratnosť sme si porovnávali so žiakmi z bratislavských škôl. Z našej školy štartovali dve družstvá, pričom obe boli mimoriadne úspešné !

      Družstvo A, ročník 2010, súťažili :

      Natálka Pavúčková, Kristínka Šoková, Kristínka Nemcová, David Šišolák, Šimon Záhumenský, Bruno Šíp - získali krásne 2. miesto

       

      Družstvo B, ročník 2011, súťažili :

      Ninka Cabanová, Evička Trnková, Barborka Beszédesová, Krištof Haba, Lukáš Tedla, Tobias Sáblik - vybojovali 1. miesto a priniesli škole pekný pohár.

       

      Ďakujeme deťom za super výkon a krásnu reprezentáciu školy !

      Fotogaléria...

    • Opäť sme víťazmi HOVORME O JEDLE
     • Opäť sme víťazmi HOVORME O JEDLE

     • Dnes 22.11.2019 sme si zúčastnili v Bratislave v hoteli Carlton slávnostného odovzdávania cien víťazom VII.ročníka týždňa HOVORME O JEDLE. Do tejto súťaže sa zapájame každý rok od jej začiatku. Už druhýkrát v histórii súťaže sme sa stali víťazmi v kategórii "súťažno-vzdelávacie aktivity". Tento školský rok sme si spolu s 88 školami z celého Slovenska vybrali dennú tému: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov a stali sme sa víťaznou školou v tejto kategórii. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 407 škôl. Cenu - poukážku v hodnote 330 € na nákup produktov podľa vlastného výberu, ktoré využijeme v oblasti vzdelávania o potravinách a výžive sme si prevzali z rúk ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej, predsedu Slovenskej pôdohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha a generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Mária Schrenkela.

    • Adam Trnka víťazom recitačnej súťaže
     • Adam Trnka víťazom recitačnej súťaže

     • 21.11.2019 reprezentoval našu školu Adam Trnka z 8.B na celoslovenskom kole recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, Adam sa umiestnil na 1. mieste v kategórii starší žiaci. Srdečne blahoželáme a ďakujeme pani učiteľke Grmanovej za jeho prípravu na súťaž.

    • Už poznáme maskota ekoprojektu
     • Už poznáme maskota ekoprojektu

     • Odborná komisia vybrala spomedzi všetkých návrhov víťazného maskota. Jeho autorom je Hanka Hladíková z 5.A triedy, ktorá pomenovala svojho maskota Pôdačik. Hanka súčasne získala pre svoju triedu 1000 bodov do celkového vyhodnotenia ekoprojektu.Tak vitaj Pôdačik na našej škole, budeš nás sprevázať počas školského roku prostredníctvom ekoprojektu, ktorý bude niesť tvoje meno Pôdačik. Porota odmenila viaceré zaujímavé návrhy makotov, medzi ocenenými boli:

      Melissa Melicherová 3.B - s maskotom Hnedulka                   

      Tamara Látečková 3.B s maskotom Hneduška

      Sofia Soboličová 2.C s maskotom Hnedáčik                      

      Terezka Korčeková 2.B s maskotom Helka Triediteľka

      Tamara Pálešová 7.C s maskotom Haluzkáčik                          

      Linda Pešková 5.A s maskotom Fergus

    • Tvorivé písanie s Danielom Hevierom
     • Tvorivé písanie s Danielom Hevierom

     • V utorok sme na pôde našej školy privítali známeho slovenského spisovateľa, básnika, textára, scenáristu a ilustrátora Daniela Heviera. Návšteve predchádzala dvojtýždňová zaujímavá výstava pod názvom Ako vzniká kniha. V priestoroch dolnej chodby gymnáziá mali žiaci možnosť preniknúť do procesu tvorby knihy od prvých prozaických či básnických textov, ich korektúry, od tvorby ilustrácií k literárnym textom až po prácu redaktorov a vydavateľa. Autorom a tvorcom výstavy bol práve Daniel Hevier. Počas besedy so žiakmi základnej školy  a otvorenej platformy so študentami gymnázia sme sa dozvedeli zaujímavosti z Hevierovho života, o jeho detstve,   zážitkoch zo študentských čias, o jeho vzostupoch i životných pádoch. Žiakom a študentom priblížil svoju literárnu  tvorbu a oboznámil nás s najnovšími „čerstvo vydanými“ dielami. Literárne nadaných žiakov základnej školy Daniel Hevier vyzval do projektu Chymeros. Ide o sériu deviatich kníh, v ktorých hlavnou postavou je chlapec menom Chymeros.  O jeho osude, zážitkoch i činoch rozhodujú okrem autora aj deti, ktoré sa prihlásením cez internet do projektu zapoja.

      Danielovi Hevierovi ďakujeme za príjemne dopoludnie a prajeme mu veľa nápadov do ďalšej umeleckej práce.

      Fofotogaléria...

    • Výtvarná súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu
     • Výtvarná súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu

     • Riaditeľ školy vyhlasuj výtvarnú súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu na tému: Moja rodina, môj domov. Bližšie informácie nájdete na plagáte.

    • Čo sme všetko videli a zažili v ANGLICKU A ŠKÓTSKU
     • Čo sme všetko videli a zažili v ANGLICKU A ŠKÓTSKU

     • Prvý deň sme odišli skoro ráno o 1.45 a vyrazili sme cez Českú Republiku, smer Nemecko, Belgicko a Holandsko do Francúzska. Cesta bola dlhá, ale príjemná. Večer sme sa ubytovali v hoteli F1 vo Francúzsku.

      Druhý deň po raňajkách sme odišli do Calais, prepravili sme sa cez kanál La Manche a pokračovali sme do Londýna, kde sme strávili deň pešou prehliadkou s našou sprievodkyňou Blankou. Videli sme Buckingham Palace, Piccadilly Circus, Soho, China Town, Leicester Square, kde sme mali krátky rozchod, potom sme pokračovali na Trafalgar Square, využili sme možnosť návštevy National Gallery, kde sme sa kochali😊 krásami majstrov Raffaela, Turnera, Moneta, Maneta, Van Gogha, Rembrandta a ďalších. Niektorí sa kochali veľmi intenzívne, až sa pri Vincent van Gogh(ovi) stratili, ale potom sa, samozrejme, našli.  Keďže bola nedeľa, zúčastnili sme sa sv. omše v kostole Panny Márie Nanebovzatej, celebrovanú p. arcibiskupom Westminster Cathedral, ktorý nás veľmi srdečne privítal. Po sv. omši sme pokračovali v prehliadke popri Downing Street, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben cez Golden Jubilee Bridge k London Eye – kde sme sa previezli na vyhliadkovom kolese s prekrásnym výhľadom na nočný Londýn. Napokon sme sa večernou prechádzkou pri Temži presunuli do autobusu, ktorým sme sa prepravili do Edinburghu.

      Tretí deň ráno, hneď ako sme dorazili do mesta, začal jazykový kurz v jazykovej škole Global English. Poobede sme vyšli k Edinburgh Castle, kde sme navštívili historický hrad z 11. storočia, sídlo škótskych kráľov, nasledovala prehliadka korunovačných klenotov a Stone of Destiny, St. Giles Cathedral, prezreli sme si historické centrum mesta po Royal Mile, prešli sme sa okolo nového škótskeho parlamentu ku kráľovskému sídlu Márie Stuartovej a súčasnému oficiálnemu sídlu britskej kráľovnej Alžbety II., Palace of Holyroodhouse, Holyrood Park. Navečer sme sa ubytovali po skupinkách v rodinách v Edinburghu a okolí.

      Štvrtý deň doobeda prebehlo vyučovanie od 9 do 12 hod. Poobede sme sa vydali na výlet do Stirlingu, kde sme absolvovali výstup k Wallace Monument s výhľadom na historické centrum mesta. Tí, ktorí videli film Statočné srdce s Mel Gibsonom, vedia, že ide o film podľa historickej udalosti, najznámejšej Škótskej vojny za nezávislosť, ktorá sa odohrala práve na tomto mieste. Počúvali sme tento príbeh, pozerali video, ktoré nám túto slávnu bitku priblížilo. Večer sme sa vrátili do rodín, ktoré nás boli vyzdvihnúť na vopred dohovorenom mieste tzv. „meeting point“.

      Piaty deň doobeda znovu prebiehala výučba. Poobede sme sa presunuli do prístavu Leith na náštevu The Royal Yacht Britannia, ktorú až do r. 1997 využívala kráľovná Alžbeta II. Užili sme si prehliadku lode a múzea, vystúpili sme na Calton Hill, z ktorého je krásny výhľad na celý Edinburgh, tiež na Portobello Beach, večer sme sa vrátili do rodín.

      Šiesty deň sa konal krásny výlet do Scottish Highlands a k legendárnemu jazeru Loch Ness. Cesta autobusom viedla cez jedno z najkrajších škótskych údolí Glencoe do podhorského mestečka Fort William s výhľadom na najvyšší vrch Veľkej Británie Ben Nevis, ďalej smerom k južnému cípu jazera Loch Ness vo Fort Augustus. Tu sme sa zúčastnili prehliadky sústavy plavebných komôr na umelo vytvorenom Kaledónskom kanále, ktorý spája východný a západný breh Škótska, plavba po jazere Loch Ness, kde žije legendárna príšera „Nessie“. Bohužiaľ, Lochnesska pre nás ostala doteraz záhadou. Skryla sa pred nami.☹

      Siedmy deň sme sa zbalili, rozlúčili s rodinami a prichystali sme sa na odchod smerom na juh do historického mesta York, kde nasledovala krátka prehliadka centra mesta a po nej návšteva známej York´s Chocolate Factory Story, kde sme mohli ochutnať rôzne druhy čokolád😊, z autobusu sme si pozreli opevnenie mesta a Clifford's Tower, pretože nám „konečne“ naozaj britsky pršalo a nechceli sme úplne premoknúť. Večer sme sa odobrali na ubytovanie v hoteli v Yorku.

      Ôsmy deň  sme mali naplánovaný celodenný pobyt v Londýne. Začal prechádzkou cez Park Greenwich, odfotili sme si známy nultý poludník, Royal Observatory, zastavili sme sa pri lodi na prevoz čaju Cutty Sark, kúpili lístky do metra, ktorým sme sa prepravili až k historickému hradu Tower of London, kde sme mali trojhodinovú prehliadku korunovačných klenotov, historického jadra pevnosti - Bielej veže, v jej okolí sme prešli väzením, mučiarňami a výstavou britského kráľovského výstroja a zbraní, odfotili sme si známy Tower Bridge s výhľadom na Temžu, prešli sme smerom ku kostolu Church of the English Martyrs, kde sme mali vigílnu svätú omšu s platnosťou na nedeľu. Dôstojný pán nás vsunul do úmyslu aj prosieb sv. omše a sv. mučeníkov poprosil, aby nás pekne sprevádzali až domov. Presunuli sme sa metrom k O2 Aréne, kde nám naši šikovní páni šoféri pripravili české párky s poľským chlebom. Vo večerných hodinách sme vyrazili smer – DOMOV na Slovensko.

      Deviaty deň začal o polnoci na trajekte, ktorý sme stihli vďaka jeho meškaniu. Čoskoro sme zistili, prečo meškal... Vlny hádzali celou loďou a pocítili to aj naše žalúdky. Šťastne sme prišli ku škole večer po 18. hodine. Rodičia nás už čakali a my sme sa mohli rozpŕchnuť s darčekmi a zážitkami, (niektorí gymnazisti dokonca so Scotch Whisky😊) priamo k nim.

      Diplomy, ktoré potvrdzujú našu výučbu v Edinburghu, nám rozdal pán riaditeľ Daniel Masarovič v škole spolu so sprevádzajúcimi učiteľkami, p. Šišanovou a Slezákovou. Projekty o navštívených miestach budeme prezentovať na Deň Európskych Jazykov v škole.

      Fotogaléria...  všetky fotografie nájdete na fb stránke našej školy

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“