• Pozvánka do divadla

     • Milí študenti, rodičia, priatelia,

      srdečne Vás pozývame na divadelné predstavenie "Malý veľký muž" o M. R. Štefánikovi, ktoré sa koná v Radošinskom naivnom divadle  04. júna 2019 o 19.00 hod. 

      Cena: 20 € lístok + 4 € autobus (odchod autobusu je o 17.45 od Sl. Sporiteľne)

      Po registrácií:

      Je potrebné rezervované lístky uhradiť do 7 pracovných dní od uskutočnenia rezervácie. Lístky je možné uhradiť a vyzdvihnúť na vrátnici školy každý pracovný deň v čase od 7:00 do 18:00. V prípade, že si lístky nevyzdvihnete, Vaša rezervácia bude automaticky zrušená.

      Prihlasovanie je možné cez elektronický formulár

         https://forms.gle/oRdA4D86mAtWRSwcA

       

      Viac o predstavení na  http://rnd.sk/wordpress/?page_id=6416

       

      Kontaktná osoba v prípade otázok:

      Ľubomíra Chachulová

      email: chachulova.lubomira@csmalacky.sk

      Tešíme sa na Vás.

     • Deň narcisov - poďakovanie

     • Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis - kvietok jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú v tento deň na svoj odev, aby aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou. Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom - do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do verejnoprospešnej finančnej zbierky, aby vyjadrila nielen spolupatričnosť s chorými, ale aj podporu preventívnym a informačným projektom Ligy proti rakovine. Vďaka príspevkom nás všetkých a širokej verejnosti v Malackách sa nám podarilo vyzbierať nádhernú čiastku 784,99 €. Ďakujeme tretiakom gymnazistom za ochotu a spoluprácu a všetkým, ktorí nezostali ľahostajnými.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=462#gallery/462

     • Poznávací zájazd do Škótska s výučbou v Edinburgu

     • Ponúkame gymnazistom 1. - 3. ročníka, taktiež našim budúcim gymnazistom 1. ročníka poznávací zájazd do Škótska s výučbou v Edinburgu, ktorý sa bude konať 19. 10. - 27. 10. 2019.

      Všetci záujemci sa môžu prihlásiť u Mgr. Slezákovej do 30. apríla 2019 osobne alebo mailom vierka.slezak@gmail.com, následne obdržia záväznú prihlášku a bližšie informácie.

      EDINBURGH_S_VÝUČBOU

     • S projektom ERASMUS+ v Taliansku

     • 1.apríla o šiestej ráno sa začala naša cesta za druhým partnerským stretnutím s nemeckými a talianskymi rovesníkmi v rámci projektu Erasmus+ pod názvom Peer mediation. Tentokrát bola naším cieľom škola IISS Carlo Alberto Dalla Chiesa ležiaca v malebnom mestečku Montefiascone, ktoré sa nachádza v talianskom regióne Lazio, približne sto kilometrov od hlavného mesta Rím.

       Po pristátí na letisku Ciampino v Ríme sme sa autobusom presunuli na letisko Fiumicino, kde sme čakali na našich kamarátov z Nemecka. Spoločne sme plní očakávania pokračovali v ceste do  Montefiascone. Ciao ragazzi- tak nás pri vystupovaní z autobusu v Montefiascone privítali naše talianske rodiny, ktoré nás odviezli do nášho druhého domova. Každý bol ubytovaný v rodine sám, a tak sme boli odkázaní na naše vedomosti z angličtiny, aby sme sa mohli s našimi talianskymi rodičmi a súrodencami dorozumieť. Hneď prvá večera svedčila o talianskej pohostinnosti- antipasti, pizza, tramezzini, pasta, lasagne- to všetko nesmelo na stole chýbať. Večera v talianskych rodinách býva okolo deviatej, aj väčšina reštaurácií otvára o 19:30. Po takej výdatnej a neskorej večeri zaspať bol trochu problém. No ale ponocovať sme nemohli. Už hneď na  druhý deň nás totiž čakalo množstvo práce. Jednu časť dňa sme vždy trávili v škole, kde sme skupinkách rozdelení do Smart a Cool mediátorov riešili a vyhodnocovali rôzne konfliktné situácie. Pre ďalšiu časť dňa si pre nás talianski spolužiaci spolu s ich učiteľmi pripravili bohatý a zaujímavý program. Prvý deň sme absolvovali prehliadku mestečka Montefiascone Zažili sme neodolateľný výhľad na jazero Lago di Bolsena z najvyššieho bodu mesta Rocca dei Papi- pevnosti, ktorú dal v 13. storočí postaviť pápež Inocent III. Odtiaľ sa vypína katedrála Santa Margherita,  jedna z najvýznamnejších kostolov provincie Viterbo. Našu prehliadku sme zavŕšili návštevou kostola San Flaviano, kde leží pochovaný nemecký biskup Johannes Defuk, ktorý bol očarený chuťou a kvalitou miestneho bieleho vína známeho pod menom Est!Est!!Est!!!. Ďalší deň sme navštívili stredoveké mestečko Civita di Bagnoregio, ktoré bolo založené Etruskami a vyrástlo na skale. V zimnom období tu žije približne 10 ľudí. Nazývajú ho aj preto zomierajúce mesto. Naše spoznávanie tohto na historické skvosty bohatého regiónu zavŕšilo mesto Tarquinia, kde sme mali možnosť  nahliadnuť do hrobiek etruskej nekropoly a navštívili sme Národné múzeum.

      Posledný deň, v piatok 5. apríla, sme sa rozlúčili s našimi talianskymi rodinami a po rôznych peripetiách  na letisku  sme s radosťou a plní nezabudnuteľných zážitkov nasadli do lietadla a vyrazili domov na Slovensko. Do Malaciek sne prišli poobede okolo 15:00, kde nás už netrpezlivo čakali naši rodičia. Na  tento pobyt v Taliansku budeme ešte dlho spomínať.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=463#gallery/463

     • Okresné kolo matematickej olympiády

     • Prinášame Vám výsledky okresného kola matematickej olympiády, ktorá sa konala 9.4.2019. Blahožemáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

       

       

     • Verejná zbierka "Podeľme sa"

     • Vážení rodičia, priatelia,

      v mene občianskeho združenia Podeľme sa Vás pozývame zapojiť sa do verejnej zbierky "Podeľme sa", ktorej zámerom je pomáhať ženám s deťmi v ťažkých životných situáciách a umožniť im vrátiť sa do života, aby neboli neustále odkázané na pomoc iných. 

      Pomôcť môžme tým, že sa vzdáme jedného hlavného jedla a ušetrené peniaze venujeme v prospech pomoci ženám v núdzi. Ako skromnú náhradu za sobotňajší obed Vám (13.apríla od 11:30 do 12:30) ponúkame polievku v parku na Kláštornom námestí. Ak by ste podujatie chceli podporiť inak, alebo nemáte v sobotu čas, môžete za v rodine dohodnúť, kedy sa doma vzdáte napr. večere a ušetrené peniaze môžete poslať priamo na účet zbierky: Tatra Banka SK50 1100 0000 0029 4001 6642 alebo ich môžete pridať k tomu čo v sobotu vyzbierame.

      Podstatou je, že sa delím a dávam to, čo si odopriem!

     • Záhoráci v Ružomberku (Festival Cantare Choraliter 28. – 30. 3. 2019)

     • Opäť po roku sa žiaci nášho gymnázia zo zboru Corpo e anima zúčastnili festivalu (stredo)školských speváckych zborov Cantare Choraliter.

      Festival v Ružomberku sa organizuje už tretí rok a my sme tam nemohli chýbať, keďže sme účastníkmi festivalu už od jeho počiatku. Veselá bašavelová atmosféra vládla v malackej skupinke už pri ceste vlakom a trvala až do neskorej piatočnej noci, keď sme čakali na vlak naspäť na Záhorie.

      Okrem nás sa zúčastnili ďalšie štyri slovenské zbory, dokonca aj jeden z Poľska a z Čiech. Festival sa niesol v tradičnom duchu hudby, spevu, zábavy a priateľstva. Počas dvoch dní strávených v Ružomberku sme sa všetci úpenlivo pripravovali na hlavný program v podobe piatkovečerného koncertu v kostole sv. Ondreja. Každý zbor sa na koncerte predstavil troma piesňami vlastného výberu a čerešničkou na torte boli záverečné tri spoločné skladby v prevedení všetkých zborov (teda asi 220 spevákov) a sláčikového orchestra.

      Výlet do Ružomberka sme si všetci užili a tešíme sa na ďalší rok.

      Ďakujeme aj našim bývalým štvrtákom, ktorí sa k nám pripojili a vďaka ktorým bola atmosféra v zbore veselšia. Ďakujeme aj Adelke Grelikovej za pomoc pri nacvičovaní a pánovi profesorovi Jozefovi Ondrejkovi za organizačnú pomoc.

      Mária Hušková 2.G

     • Deň narcisov

     • Dňa 11.4.2019 (štvrtok) sa zapájame do charitatívnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Za dobrovoľný finančný príspevok máte žiaci možnosť získať žltý narcis. Gymnazisti navštívia všetky triedy a zborovne. Výťažok zbierky bude použitý pre onkologických pacientov.

     • Predaj veľkonočných výrobkov

     • Predaj veľkonočných výrobkov chránenej dielne Vstúpte n.o. bude prebiehať zajtra 9.4.2019 od 9.00 - 12.00 hod. v spoločenskej miestnosti školy.

     • Úspech v krajskom kole SOČ

     • Za posledné roky študenti nášho gymnázia dosiahli veľké úspechy na rôznych stupňoch súťaže SOČ od krajského kola až po celoštátne kolo tejto súťaže. Inak tomu nebolo v tomto školskom roku počas 41. ročníka krajského kola stredoškolskej odbornej činnosti, v ktorom nás reprezentovalo 7 študentov. KK SOČ sa konalo 5.4.2019 tradične na SOŠ Karola Adlera v Bratislave. V krajskom kole SOČ boli 3 študenti ocenení a 2 postupujú do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 23. – 26. apríla 2019 v Košiciach. Srdečne blahoželáme.

      1. miesto: Vladimír Štefek, názov práce: Význam strečingu pri silovom tréningu, odbor: Problematika voľného času

      1. miesto: Andrej Kořínek, názov práce: Ľahké opevnenia na Záhorí ako súčasť československého opevnenia, odbor: História, filozofia, právne vedy

      3. miesto: Matúš Kočalka, názov práce: Porovnanie rôznych metód vykresľovania kriviek, odbor Matematika

      Študenti, ktorí reprezentovali našu školu v KK SOČ:

      Martin Ropjak, názov práce: Cvičenie s vlastnou váhou, odbor: Problematika voľného času

      Lukáš Cauner, názov práce: Bezpečnosť sociálnych sietí, odbor: Informatika                                  

      Simona Hesková, názov práce: Cholersterol adolescentov, odbor: Biológia

      Juraj Hušek, názov práce: Tvorba aplikácie pre Android, odbor: Informatika

     • DUAL DAY II

     • Dňa 26.3.2019 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili 2. ročníka podujatia DUAL DAY, na ktorom sa prezentovali stredné odborné školy a firmy z Malaciek a okolia, ktoré vstúpili do duálneho vzdelávania. Žiaci mali možnosť získať informácie o duálnom vzdelávaní a bližšie spoznať štyri SOŠ: Duálnu akadémiu sídliacu v Devínskej Novej Vsi, Súkromnú SOŠ na Exnárovej ulici v Bratislave, SOŠ technickú na Vranovskej ulici v Bratislave a SOŠ elektrotechnickú v Gbeloch. Získali dôležité informácie týkajúce sa možností  štúdia aj uplatnenia v praxi, mali možnosť vidieť rôzne výrobky študentov. Dozvedeli sa, ktoré  profesie majú perspektívu aj v budúcnosti a naopak, s ktorými odbormi budú mať obmedzené možnosti uplatnenia. Z firiem sa im predstavili napríklad Sherlock, Benteler, DHL, IKEA Industry a IKEA Components, Plastic Omnium, SIPRIN a SIEMENS Company ... . Verím, že všetky získané informácie využijú žiaci pri výbere strednej školy a budúceho povolania.

      Mgr. Michaela Lániková

     • Zápis do 1. ročníku ZŠ

     • Milí rodičia,

      ďakujeme za Váš záujem o štúdium Vášho dieťaťa na našej škole, ktoré ste vyjadrili jeho zápisom do 1. ročníka základnej školy.

      Na našu školu bolo zapísaných spolu 93 detí. Teší nás, že si vysoko ceníte služby, ktoré poskytujeme. Je to pre nás záväzok aj do budúcnosti, neustále zlepšovať kvalitu našej činnosti.

      Vzhľadom k vysokému počtu zapísaných detí v novom školskom roku otvárame 3 triedy prvého ročníka. Žiaľ, nebudeme môcť prijať všetky deti, kapacitné dôvody nám to neumožňujú.

      Ďakujeme ešte raz za dôveru, ktorú do nás vkladáte. 

      Daniel Masarovič, riaditeľ cšm

      Do galérie Zápis do 1. ročníku ZŠ boli pridané fotografie. 

     • Siedmaci a Deň vody

     • Aj v roku 2019  sme  vymenili školské lavice za projektové vyučovanie v prírode. Pýtate sa prečo? Dvadsiaty druhý marec je už od roku 1993 označovaný za Svetový deň vody. Možno si to mnohokrát neuvedomujeme, ale voda je kolískou života.  Bez nej by život nemohol existovať.  Práve preto sme sa aj my siedmaci zapojili do Svetového dňa vody mnohými aktivitami.

      Na začiatku dňa nás čakal prieskum čističky odpadových vôd v Malackách. Nebolo to veľmi príjemné pre naše čuchové bunky, no videli sme, čo všetko obnáša vyčistenie vody a jej následné vypustenie do rieky.

      Po exkurzii v čističke sme sa presunuli na opačný koniec Malaciek k rieke Malina, kde sme pod vedením pani učiteľky Mgr. M. Lánikovej skúmali vlastnosti tejto rieky. Pozorovali sme dno, farbu,  mieru znečistenia a  jej okolie. Vyskúšali sme si meranie teploty vody a vyskúmali sme jej chemické zloženie.  Nakoniec sme zobrali do rúk sieťky a  „išli sme na ryby“. Po niekoľkých pokusoch sa nám podarilo chytiť zopár menších vodných živočíchov, ktorých sme identifikovali a následne pustili späť do rieky.  Ďakujeme pani učiteľke Lánikovej za jej trpezlivosť a prípravu tohto malého výskumu v prírode.

      Poslednou aktivitou vodného dňa bolo čistenie v okolí vodného toku. Zobrali sme si vrecia, natiahli rukavice a dali sa do práce.  Podarilo sa nám naplniť všetkých sedemnásť odpadových vriec.  S pocitom zadosť učinenia a s úsmevom na tvári sme sa vrátili k škole, kde sme sa rozlúčili.

      Celý deň bol pre nás veľkým prínosom. Opäť sme si pripomenuli, aká je voda skvelá a vzácna. Zistili sme, ako funguje čistička odpadových vôd a sami sme sa pokúsili priložiť ruku k dielu a vyčistiť okolie rieky. Deň sme si výborne užili a už teraz sa tešíme, čo prinesie ďalší „Deň vody“.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/450

                                                                                                                                                                           7. A

       

       

                      

     • Túra do Manínskej tiesňavy

     • V sobotu 23.3. vytiahlo slnko žiakov nielen z turistického krúžku našej školy von. Cieľom bol kopec Manín pri Považskej Bystrici a turistická atrakcia Manínska tiesňava, najužší kaňon na Slovensku.

      Ráno o 7.05 hod. sme nasadli na vlak a po necelých troch hodinách cesty sme vyrazili zo železničnej stanice v Považskej Bystrici po žltej turistickej značke za mesto. Kto holduje turistike, vie o čom hovorím, keď poviem, že turistika je krásna záľuba. Slnkom zaliata krajina či už miernym trávnatým svahom alebo voňavým a prvými jarnými kvetmi obsypaným lesom nás doviedla na vrch Manín, kde bol pre nás pripravený neplánovaný zážitok – v priamom prenose sme mali možnosť vidieť vzlietnuť paraglajdistu. Keď sme sa dostatočne pokochali nádhernými výhľadmi na okolité vrchy a pohoria, pokračovali sme ďalej lesom k Partizánskej jaskyni. Čistá horská voda zo studničky nám všetkým prišla vhod práve v čase, keď už nám dochádzali zásoby vody a poniektorým aj sily. Posilnení sme sa z rázcestia pod Veľkým Manínom vybrali po zelenej do dedinky Záskalie. Starodávne drevené chalupy v obci nám opäť dopriali pekný zážitok, ale to nebolo nič proti tomu, čo nás čakalo na konci dediny – známa Manínska tiesňavy. Fotoaparáty cvakali a my sme híkali nad tou krásou, ktorá sa nám naskytla. Nad Manínskym potokom sa týčili skaly vysoké miestami až 400 m. Šírka medzi nimi stačí sotva na prechod jedného auta. V zime, keď spadnú zo skál lavíny, vedia dedinku Záskalie odrezať od okolitého sveta. Teraz tu len veselo vyspevoval potok, voňavo kvitli kvety a  šuchotali naše unavené nohy.

      Záverečný skoro šprint na železničnú stanicu v Považskej Teplej nám chcel zobrať posledné zvyšky síl, ale nepodarilo sa mu to – cesta vlakom späť bola plná rovnakého nadšenia a energie, ako bola cesta tam. Ďakujeme, endorfíny! J

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/456

     • Biblická olympiáda

     • Tri družstvá z malackých základných škôl a dvoch gymnázií si zmeralo v stredu 20.marca 2019 sily v dekanátnom kole biblickej olympiády. V ôsmich okruchoch otázok sa naši žiaci i študenti popasovali  s náročnými i ľahšími úlohami z biblických kníh. Veľmi sa tešíme, že družstvá našej základnej školy a gymnázia opäť obhájili svoje prvenstvo z minulého roka a postupujú do diecézneho kola súťaže.

      Členovia víťazných družstiev:

      Základná škola: Alica Hušková 5.A, Hanka Hollá 6.B a Adam Trnka 7.B

      Gymnázium: Juraj Hušek, Diana Balážová a Janka Ležáková, študenti 1.G

      Výhercom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom kole.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=447#gallery/447

                                                                                                                            Lucia Belanská

     • Rovesnícka mediácia ERASMUS+

     • Interview so žiakmi navštevujúcimi krúžok Peer mediation at school (rovesnícka mediácia) v škole v rámci prebiehajúceho projektu Erasmus+.

     • Pôstny koláč - poďakovanie

     • V utorok 2. apríla spoločenská miestnosť v našej škole od rána rozvoniavala množstvom nádherných a veľmi chutných koláčikov. Prebiehal pôstny koláč – charitatívna akcia, pri ktorej sa predajom napečených koláčikov od výmyslu sveta z rúk našich šikovných detí a ich múdrych mamičiek nazbierajú finančné prostriedky, ktoré posielame skrze saleziánske združenie SAVIO do krajín, ktoré sú v kritickej situácii. Tento rok naše peniažky putujú do indickej oblasti Kérala, nazývanej aj pozemský raj. V auguste minulého roka postihli túto oblasť ničivé povodne, ktoré obrali takmer jeden a pol milióna ľudí o domov, prácu, pôdu a budúcnosť. Spolu s vami, milí rodičia, aj s vašimi deťmi sa pokúsime aspoň niečo zo toho, čo im voda vzala, vrátiť. V našej akcii sme vyzbierali rekordných 585 €, ktoré poslúžia sužovaným deťom v Indii. Vďaka vám, milí rodičia, za vašu ochotu i nádherné koláče!

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=457#gallery/457

     • 1. stupeň a Deň vody

     • Žiaci a pani učiteľky 1. stupňa absolvovali 22.marca projektové vyučovanie. Celú našu pozornosť sme upriamili na najvzácnejšiu tekutinu – vodu. Stretli sme sa v triede, kde sme si spolu pozreli prezentáciu o vode. Nasledovala skupinová práca, s hrou, ktorú deti milujú, puzzle. Jej cieľom bolo zosumarizovať návod, ako vodou naozaj šetriť. Založili sme si pokus s názvom chodiaca voda. Počas pôsobenia tohto pokusu, sme sa športovým krokom vybrali k potoku Malina. To bolo radosti! Pozorovať tečúcu vodu, chytať drobné vodné živočíchy, ktoré sme pozorovali lupou a skrášliť prostredie potoka a jej okolia. Deti vyčistili okolie Maliny do posledného papierika. Po návrate do školy sme sa zahrali na malých výskumníkov a pozorovali sme mikroskopom čistú vodu z vodovodu i vodu z potoka - našli sme aj črievičku. Vypracovali sme výskumnú správu o vode, ktorú si deti zobrali domov, aby svoje poznatky odovzdali doma, v rodine. Pokračujeme opäť o rok. 😊

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=455#gallery/455

     • Piataci a Deň vody

     • Žiaci piatych ročníkov dňa 22.3. prežili Deň vody v prírode. Čakali ich bádateľské aktivity s Mgr. Martinom Mrázom a jeho kolegami na Šťuvíku v Malackách. Na ihrisku ich čakali tri stanovištia. Na prvom stanovišti pozorovali senný nálev mikroskopom, na druhom sa oboznámili s obojživelníkmi. Tretie stanovište bolo priamo pri mokradi, kde žiaci pozorovali drobné vodné živočíchy voľným okom, následne ich chytali do sieťky a pozorovali ich lupou. Videli mloka, potápnika, vodné roztoče, vodné pavúky, larvy komára a iné živočíchy. Táto aktivita v prírode bola pre deti veľmi poučná, pozorovali priamo v prírode vodné živočíchy o ktorých sa učili a dozvedeli sa veľa nových informácií. 

      Mgr. Renáta Nechalová

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=451#gallery/451

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“