• DUAL DAY II

     • Dňa 26.3.2019 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili 2. ročníka podujatia DUAL DAY, na ktorom sa prezentovali stredné odborné školy a firmy z Malaciek a okolia, ktoré vstúpili do duálneho vzdelávania. Žiaci mali možnosť získať informácie o duálnom vzdelávaní a bližšie spoznať štyri SOŠ: Duálnu akadémiu sídliacu v Devínskej Novej Vsi, Súkromnú SOŠ na Exnárovej ulici v Bratislave, SOŠ technickú na Vranovskej ulici v Bratislave a SOŠ elektrotechnickú v Gbeloch. Získali dôležité informácie týkajúce sa možností  štúdia aj uplatnenia v praxi, mali možnosť vidieť rôzne výrobky študentov. Dozvedeli sa, ktoré  profesie majú perspektívu aj v budúcnosti a naopak, s ktorými odbormi budú mať obmedzené možnosti uplatnenia. Z firiem sa im predstavili napríklad Sherlock, Benteler, DHL, IKEA Industry a IKEA Components, Plastic Omnium, SIPRIN a SIEMENS Company ... . Verím, že všetky získané informácie využijú žiaci pri výbere strednej školy a budúceho povolania.

      Mgr. Michaela Lániková

     • Siedmaci a Deň vody

     • Aj v roku 2019  sme  vymenili školské lavice za projektové vyučovanie v prírode. Pýtate sa prečo? Dvadsiaty druhý marec je už od roku 1993 označovaný za Svetový deň vody. Možno si to mnohokrát neuvedomujeme, ale voda je kolískou života.  Bez nej by život nemohol existovať.  Práve preto sme sa aj my siedmaci zapojili do Svetového dňa vody mnohými aktivitami.

      Na začiatku dňa nás čakal prieskum čističky odpadových vôd v Malackách. Nebolo to veľmi príjemné pre naše čuchové bunky, no videli sme, čo všetko obnáša vyčistenie vody a jej následné vypustenie do rieky.

      Po exkurzii v čističke sme sa presunuli na opačný koniec Malaciek k rieke Malina, kde sme pod vedením pani učiteľky Mgr. M. Lánikovej skúmali vlastnosti tejto rieky. Pozorovali sme dno, farbu,  mieru znečistenia a  jej okolie. Vyskúšali sme si meranie teploty vody a vyskúmali sme jej chemické zloženie.  Nakoniec sme zobrali do rúk sieťky a  „išli sme na ryby“. Po niekoľkých pokusoch sa nám podarilo chytiť zopár menších vodných živočíchov, ktorých sme identifikovali a následne pustili späť do rieky.  Ďakujeme pani učiteľke Lánikovej za jej trpezlivosť a prípravu tohto malého výskumu v prírode.

      Poslednou aktivitou vodného dňa bolo čistenie v okolí vodného toku. Zobrali sme si vrecia, natiahli rukavice a dali sa do práce.  Podarilo sa nám naplniť všetkých sedemnásť odpadových vriec.  S pocitom zadosť učinenia a s úsmevom na tvári sme sa vrátili k škole, kde sme sa rozlúčili.

      Celý deň bol pre nás veľkým prínosom. Opäť sme si pripomenuli, aká je voda skvelá a vzácna. Zistili sme, ako funguje čistička odpadových vôd a sami sme sa pokúsili priložiť ruku k dielu a vyčistiť okolie rieky. Deň sme si výborne užili a už teraz sa tešíme, čo prinesie ďalší „Deň vody“.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/450

                                                                                                                                                                           7. A

       

       

                      

     • Túra do Manínskej tiesňavy

     • V sobotu 23.3. vytiahlo slnko žiakov nielen z turistického krúžku našej školy von. Cieľom bol kopec Manín pri Považskej Bystrici a turistická atrakcia Manínska tiesňava, najužší kaňon na Slovensku.

      Ráno o 7.05 hod. sme nasadli na vlak a po necelých troch hodinách cesty sme vyrazili zo železničnej stanice v Považskej Bystrici po žltej turistickej značke za mesto. Kto holduje turistike, vie o čom hovorím, keď poviem, že turistika je krásna záľuba. Slnkom zaliata krajina či už miernym trávnatým svahom alebo voňavým a prvými jarnými kvetmi obsypaným lesom nás doviedla na vrch Manín, kde bol pre nás pripravený neplánovaný zážitok – v priamom prenose sme mali možnosť vidieť vzlietnuť paraglajdistu. Keď sme sa dostatočne pokochali nádhernými výhľadmi na okolité vrchy a pohoria, pokračovali sme ďalej lesom k Partizánskej jaskyni. Čistá horská voda zo studničky nám všetkým prišla vhod práve v čase, keď už nám dochádzali zásoby vody a poniektorým aj sily. Posilnení sme sa z rázcestia pod Veľkým Manínom vybrali po zelenej do dedinky Záskalie. Starodávne drevené chalupy v obci nám opäť dopriali pekný zážitok, ale to nebolo nič proti tomu, čo nás čakalo na konci dediny – známa Manínska tiesňavy. Fotoaparáty cvakali a my sme híkali nad tou krásou, ktorá sa nám naskytla. Nad Manínskym potokom sa týčili skaly vysoké miestami až 400 m. Šírka medzi nimi stačí sotva na prechod jedného auta. V zime, keď spadnú zo skál lavíny, vedia dedinku Záskalie odrezať od okolitého sveta. Teraz tu len veselo vyspevoval potok, voňavo kvitli kvety a  šuchotali naše unavené nohy.

      Záverečný skoro šprint na železničnú stanicu v Považskej Teplej nám chcel zobrať posledné zvyšky síl, ale nepodarilo sa mu to – cesta vlakom späť bola plná rovnakého nadšenia a energie, ako bola cesta tam. Ďakujeme, endorfíny! J

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/456

     • Biblická olympiáda

     • Tri družstvá z malackých základných škôl a dvoch gymnázií si zmeralo v stredu 20.marca 2019 sily v dekanátnom kole biblickej olympiády. V ôsmich okruchoch otázok sa naši žiaci i študenti popasovali  s náročnými i ľahšími úlohami z biblických kníh. Veľmi sa tešíme, že družstvá našej základnej školy a gymnázia opäť obhájili svoje prvenstvo z minulého roka a postupujú do diecézneho kola súťaže.

      Členovia víťazných družstiev:

      Základná škola: Alica Hušková 5.A, Hanka Hollá 6.B a Adam Trnka 7.B

      Gymnázium: Juraj Hušek, Diana Balážová a Janka Ležáková, študenti 1.G

      Výhercom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom kole.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=447#gallery/447

                                                                                                                            Lucia Belanská

     • Piataci a Deň vody

     • Žiaci piatych ročníkov dňa 22.3. prežili Deň vody v prírode. Čakali ich bádateľské aktivity s Mgr. Martinom Mrázom a jeho kolegami na Šťuvíku v Malackách. Na ihrisku ich čakali tri stanovištia. Na prvom stanovišti pozorovali senný nálev mikroskopom, na druhom sa oboznámili s obojživelníkmi. Tretie stanovište bolo priamo pri mokradi, kde žiaci pozorovali drobné vodné živočíchy voľným okom, následne ich chytali do sieťky a pozorovali ich lupou. Videli mloka, potápnika, vodné roztoče, vodné pavúky, larvy komára a iné živočíchy. Táto aktivita v prírode bola pre deti veľmi poučná, pozorovali priamo v prírode vodné živočíchy o ktorých sa učili a dozvedeli sa veľa nových informácií. 

      Mgr. Renáta Nechalová

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=451#gallery/451

     • Lyžiarsky výcvik gymnazistov

     • Týždeň, ktorý sme strávili na lyžiarskom výcviku v lyžiarskom stredisku Roháče Spálená ubehol veľmi rýchlo. Ale od pondelka do soboty sme mali veľa času, aby sme sa zabavili, viac sa spoznali, ale hlavne si dobre zalyžovali. Lyžovačku si užili ako aj skúsení lyžiari, tak aj začiatočníci. Po niekoľkých hodinách lyžovania sme si radi oddýchli, ale aj sa dobre zabavili pri hrách alebo počúvaní hudby. I keď sme niekedy nepočúvali profesorov a inštruktorov, ďakujeme im, že to s nami vydržali a venovali sa nám.

      Matúš Dudáš I.G

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/454

     • LK ZŠ v Lyžiarskom stredisku Opalisko

     • Aj napriek tomu, že tohtoročná zima k nám tu, na Záhorí, nebola až taká štedrá na sneh, žiaci našej školy si ho mali možnosť užiť, a to až na dvoch lyžiarskych kurzoch, nakoľko záujem o ne bol veľký.

      Ako prví si v čase od 3. marca do 8. marca vyskúšali zjazdovky siedmaci. Lyžiarske stredisko Opalisko v obci Závažná Poruba neďaleko Liptovského Mikuláša navštevujeme s našimi žiakmi už skoro pravidelne, a nie náhodou. Sympatické zjazdovky od modrej po čiernu, príjemné ubytovanie s pestrou a výdatnou stravou v Hoteli Spojár v obci Žiar, rovnako príjemný a voči žiackemu náporu tolerantný personál, profesionálny tím lyžiarskych inštruktorov a v neposlednom rade nádherné výhľady na okolité zasnežené Tatry – to všetko nás tu láka znova a znova.

      Hneď nasledujúci týždeň si lyžiarky obúvali naši gymnazisti. Tí brázdili zjazdovky Spálenej v Roháčoch.

      Okrem základov pre začiatočníkov a zdokonaľovania techniky pre pokročilejších naši skúsení lyžiarski inštruktori zabezpečili žiakom a študentom  aj prednášky na zaujímavé témy, ako napríklad „Ako sa správať a bezpečne prežiť v horách“.

      Lyžovačkou znavené  telá mali možnosť po večeroch relaxovať pri rozličných spoločenských a kultúrnych aktivitách.

      Ako sa hovorí – dobre bolo, málo bolo. Tak o rok zas! :)

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/446

     • Študentské simulované voľby prezidenta SR

     • Naše gymnázium bolo jednou z vyše 100 stredných škôl, ktoré sa rozhodli zapojiť do projektu ŠTUDENTSKÉ VOĽBY 2019,  ktorého organizátorom je Občianske združenie pre Stredoškolákov.

      Dňa 15. februára  a 19. marca sa na našom gymnáziu uskutočnili simulované študentské voľby prezidenta SR. Volebná miestnosť, volebná komisia, urna, zoznamy voličov, volebné lístky aj kandidáti boli skutoční. Nie je žiadnym tajomstvom, že u našich študentov jednoznačne vyhral v prvom kole so 77% účasťou voličov spomedzi študentov Robert Mistrík. V druhom kole simulovaných študentských prezidentských volieb bola účasť študentov gymnázia 78%. Pani Čaputová získala od študentov 87% a pán Šefčovič 13% hlasov.

      Študentské voľby dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Nikdy nie je príliš skoro začať sa zaujímať o verejné dianie a práve Študentské voľby môžu byť pre študentov prvým krokom k občianskej zodpovednosti.

      To, že študenti gymnázia chcú  participovať na politickom živote nielen „krčmovými rečami“, ale sa chcú aktívne zapájať a zaujímať o politický život v našej krajine vyjadrili už aj svojou vysokou účasťou.

                                                                                                                                                      

     • Krížová cesta v ŠKD

     • Popolcovou stredou sa nám začalo pôstne obdobie. Počas nastávajúcich štyridsiatich dní sa snažíme viesť deti k stíšeniu a príprave na zmŕtvychvstanie Pána Ježiša. Každý rok sa snažíme absolvovať zastavenia Krížovej cesty v kostole. V piatok sme boli na prvej Krížovej ceste, ktorou sme chceli deťom priblížiť utrpenie Pána Ježiša piesňou a slovom. Napriek tomu, že sme tam mali deti zo všetkých oddelení, musíme ich pochváliť za ich disciplinované správanie.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/444

     • Výsledky výtvarnej súťaže o najkrajšiu veľkonočnú pohľadnicu

     • Prehliadka talentov "...a Slovo bolo u Boha.." má aj svoju výtvarnú podobu. Témou výtvarnej súťaže v tomto  školskom roku bolo: „Čo môžem ja urobiť pre prírodu, ktorú nám dal Pán Boh?“ Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do tejto každoročnej súťaže a vytvorili krásne a originálne diela svedčiace o našom záujme a postoji chrániť si tento vzácny Boží dar, ktorého sme súčasťou a ktorý nás nenecháva ľahostajnými. Najlepšie práce boli odmenené krásnymi cenami a prvé miesta sa stanú súčasťou našej veľkonočnej pohľadnice. Zároveň všetky ocenené práce postupujú do celoslovenského kola.

      Výsledky:

      Kategória 1. stupeň:

      1. miesto: Dušan Mihaľ, 2. B

      2. miesto: Alexander Možutík, 4. A

      3. miesto: Aneta Weinrebová, 1. B

      Čestné uznanie: Pavlína Papová, 3. B Adriana Chocholáčková, 2. A, Vilma Drgoňová, 1. C, Lukáš Belko, 4. C, Tamara Škurlová, 3. A, Sofia Jacečková, 4. C, Natália Albertová, 1. A, Kristína Belanská, 4. B, Vanesa Baloghová, 3. A, Heidi Coppolla, 2. B

      Kategória 2. stupeň:

      1. miesto: Liliana Jakubčáková, 7. B

      2. miesto: Sára Masrnová, 5.B

      3. miesto: Karin Klamová, 6.A

     • Úspešný DOD na gymnáziu

     • Počas Dňa otvorených dverí /DOD/ na našom gymnáziu sme privítali takmer šesťdesiat záujemcov o štúdium u nás - viac ako polovica deviatakov nás navštívila prvýkrát a odchádzali s pozitívnymi dojmami - podľa ďalších vyjadrení v anonymnom online dotazníku sú prezentované informácie o škole v súlade so skutočnosťou a dokonca prevyšujú očakávania - z DOD ponuky zaujali najviac ukážky výuky v špeciálnych učebniach fyziky, chémie a biológie, anglického jazyka a informatiky a tiež práve dokončovaná muzikálna učebňa. Po krátkej občerstvovacej prestávke v kuchynke s pánom riaditeľom si žiaci vyskúšali simulované prijímacie testy zo slovenského jazyka a matematiky prestredníctvom "umenia vidieť". Adepti vysoko oceňovali prístup sprevádzajúcich študentov - k nadštandardným benefitom, ktoré škola ponúka. Sme potešení zo záujmu o priestory školy, radi ukážeme v budúcom roku ešte viac. Ďakujeme za vynikajúcu atmosféru aj za vaše podnety.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/442

  „Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“