• Lyžiarsky výcvik gymnazistov

     • Týždeň, ktorý sme strávili na lyžiarskom výcviku v lyžiarskom stredisku Roháče Spálená ubehol veľmi rýchlo. Ale od pondelka do soboty sme mali veľa času, aby sme sa zabavili, viac sa spoznali, ale hlavne si dobre zalyžovali. Lyžovačku si užili ako aj skúsení lyžiari, tak aj začiatočníci. Po niekoľkých hodinách lyžovania sme si radi oddýchli, ale aj sa dobre zabavili pri hrách alebo počúvaní hudby. I keď sme niekedy nepočúvali profesorov a inštruktorov, ďakujeme im, že to s nami vydržali a venovali sa nám.

      Matúš Dudáš I.G

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/454

     • Drahí rodičia a priatelia školy

     • V mene spoločenstva našej školy si Vás dovoľujem požiadať o darovanie 2% dane z príjmov právnických alebo fyzických osôb cirkevnej Spojenej škole sv. Františka Assiského Malacky. Ich oprávneným prijímateľom je občianske združenie založené a spravované rodičmi detí našej školy – Rodičovské združenie ProSchola.

      Poskytnutie časti Vašej dane bude priamou podporu našej činnosti a aktivít, ktorými chceme formovať a vyjadrovať nemenné a zmysluplné hodnoty. Veríme, že práve skrze ne sa dobro a láska v nás stávajú skutočnosťou meniacou svet v našom okolí. Aj Váš príspevok pomôže vzmáhať sa sile viery, ktorou túžime svedčiť a prinášať všetkým posolstvo nádeje a pokoja.

      Za všetky Vaše dary Vám zo srdca a úprimne ĎAKUJEME!

      Sprievodný list tu.

      Ako postupovať pri poukázaní 2% tu.
      Vyhlásenie - tlačivo pre darovanie 2 % tu.
      Potvrdenie o zaplatení dane 2018 tu.
       

     • LK ZŠ v Lyžiarskom stredisku Opalisko

     • Aj napriek tomu, že tohtoročná zima k nám tu, na Záhorí, nebola až taká štedrá na sneh, žiaci našej školy si ho mali možnosť užiť, a to až na dvoch lyžiarskych kurzoch, nakoľko záujem o ne bol veľký.

      Ako prví si v čase od 3. marca do 8. marca vyskúšali zjazdovky siedmaci. Lyžiarske stredisko Opalisko v obci Závažná Poruba neďaleko Liptovského Mikuláša navštevujeme s našimi žiakmi už skoro pravidelne, a nie náhodou. Sympatické zjazdovky od modrej po čiernu, príjemné ubytovanie s pestrou a výdatnou stravou v Hoteli Spojár v obci Žiar, rovnako príjemný a voči žiackemu náporu tolerantný personál, profesionálny tím lyžiarskych inštruktorov a v neposlednom rade nádherné výhľady na okolité zasnežené Tatry – to všetko nás tu láka znova a znova.

      Hneď nasledujúci týždeň si lyžiarky obúvali naši gymnazisti. Tí brázdili zjazdovky Spálenej v Roháčoch.

      Okrem základov pre začiatočníkov a zdokonaľovania techniky pre pokročilejších naši skúsení lyžiarski inštruktori zabezpečili žiakom a študentom  aj prednášky na zaujímavé témy, ako napríklad „Ako sa správať a bezpečne prežiť v horách“.

      Lyžovačkou znavené  telá mali možnosť po večeroch relaxovať pri rozličných spoločenských a kultúrnych aktivitách.

      Ako sa hovorí – dobre bolo, málo bolo. Tak o rok zas! :)

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/446

     • Študentské simulované voľby prezidenta SR

     • Naše gymnázium bolo jednou z vyše 100 stredných škôl, ktoré sa rozhodli zapojiť do projektu ŠTUDENTSKÉ VOĽBY 2019,  ktorého organizátorom je Občianske združenie pre Stredoškolákov.

      Dňa 15. februára  a 19. marca sa na našom gymnáziu uskutočnili simulované študentské voľby prezidenta SR. Volebná miestnosť, volebná komisia, urna, zoznamy voličov, volebné lístky aj kandidáti boli skutoční. Nie je žiadnym tajomstvom, že u našich študentov jednoznačne vyhral v prvom kole so 77% účasťou voličov spomedzi študentov Robert Mistrík. V druhom kole simulovaných študentských prezidentských volieb bola účasť študentov gymnázia 78%. Pani Čaputová získala od študentov 87% a pán Šefčovič 13% hlasov.

      Študentské voľby dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Nikdy nie je príliš skoro začať sa zaujímať o verejné dianie a práve Študentské voľby môžu byť pre študentov prvým krokom k občianskej zodpovednosti.

      To, že študenti gymnázia chcú  participovať na politickom živote nielen „krčmovými rečami“, ale sa chcú aktívne zapájať a zaujímať o politický život v našej krajine vyjadrili už aj svojou vysokou účasťou.

                                                                                                                                                      

     • Krížová cesta v ŠKD

     • Popolcovou stredou sa nám začalo pôstne obdobie. Počas nastávajúcich štyridsiatich dní sa snažíme viesť deti k stíšeniu a príprave na zmŕtvychvstanie Pána Ježiša. Každý rok sa snažíme absolvovať zastavenia Krížovej cesty v kostole. V piatok sme boli na prvej Krížovej ceste, ktorou sme chceli deťom priblížiť utrpenie Pána Ježiša piesňou a slovom. Napriek tomu, že sme tam mali deti zo všetkých oddelení, musíme ich pochváliť za ich disciplinované správanie.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/444

     • Výsledky výtvarnej súťaže o najkrajšiu veľkonočnú pohľadnicu

     • Prehliadka talentov "...a Slovo bolo u Boha.." má aj svoju výtvarnú podobu. Témou výtvarnej súťaže v tomto  školskom roku bolo: „Čo môžem ja urobiť pre prírodu, ktorú nám dal Pán Boh?“ Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do tejto každoročnej súťaže a vytvorili krásne a originálne diela svedčiace o našom záujme a postoji chrániť si tento vzácny Boží dar, ktorého sme súčasťou a ktorý nás nenecháva ľahostajnými. Najlepšie práce boli odmenené krásnymi cenami a prvé miesta sa stanú súčasťou našej veľkonočnej pohľadnice. Zároveň všetky ocenené práce postupujú do celoslovenského kola.

      Výsledky:

      Kategória 1. stupeň:

      1. miesto: Dušan Mihaľ, 2. B

      2. miesto: Alexander Možutík, 4. A

      3. miesto: Aneta Weinrebová, 1. B

      Čestné uznanie: Pavlína Papová, 3. B Adriana Chocholáčková, 2. A, Vilma Drgoňová, 1. C, Lukáš Belko, 4. C, Tamara Škurlová, 3. A, Sofia Jacečková, 4. C, Natália Albertová, 1. A, Kristína Belanská, 4. B, Vanesa Baloghová, 3. A, Heidi Coppolla, 2. B

      Kategória 2. stupeň:

      1. miesto: Liliana Jakubčáková, 7. B

      2. miesto: Sára Masrnová, 5.B

      3. miesto: Karin Klamová, 6.A

     • Úspešný DOD na gymnáziu

     • Počas Dňa otvorených dverí /DOD/ na našom gymnáziu sme privítali takmer šesťdesiat záujemcov o štúdium u nás - viac ako polovica deviatakov nás navštívila prvýkrát a odchádzali s pozitívnymi dojmami - podľa ďalších vyjadrení v anonymnom online dotazníku sú prezentované informácie o škole v súlade so skutočnosťou a dokonca prevyšujú očakávania - z DOD ponuky zaujali najviac ukážky výuky v špeciálnych učebniach fyziky, chémie a biológie, anglického jazyka a informatiky a tiež práve dokončovaná muzikálna učebňa. Po krátkej občerstvovacej prestávke v kuchynke s pánom riaditeľom si žiaci vyskúšali simulované prijímacie testy zo slovenského jazyka a matematiky prestredníctvom "umenia vidieť". Adepti vysoko oceňovali prístup sprevádzajúcich študentov - k nadštandardným benefitom, ktoré škola ponúka. Sme potešení zo záujmu o priestory školy, radi ukážeme v budúcom roku ešte viac. Ďakujeme za vynikajúcu atmosféru aj za vaše podnety.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/442

     • Naše Kumštobraní alebo aj remeslom sa človek živí

     • Ďakujeme všetkým lektorom remeselníkom, ktorí strávili s našimi žiakmi dva dni počas nášho školského projektu "Kumštobraní alebo aj remeslom sa človek živí" a naučili našich siedmakov a ôsmakov zaujímavé remeslá a techniky, ktorí sme pripravili pre našich žiakov už 6.krát. Všetkým srdečne ďakujeme za ochotu  a nezištnú pomoc.Všetky výrobky našich remeselníkov si môžete pozrieť a zakúpiť počas Dňa rodiny 9.6.2019 v našej škole. Žiaci sa naučili tieto zaujímavé remeslá:

      1. MAĽBA NA SKLO - so Vstúpte, n.o

      2. KNÍHVIAZAČSTVO - s Dom Svitania, n.o.

      3. VÝROBA DOMÁCICH REZANCOV - s pani Stupavskou

      4. ŠÚPOLIARSTVO - s pani Ing. Evou Švorcovou z ÚĽUV

      5. REZBÁRSTVO - s Mgr.art. Lenkou Ballekovou

      6. KOŠIKÁRSTVO - so Vstúpte, n.o.

      7. ARANŽOVANIE  - s pani Evičkou Koprnovou z Kvetinárstva u EVY Gajary

      8. HÁČKOVANIE - s pani Majkou Filípkovou

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/441

     • Vychádzka - piatková vlastiveda

     • Človek môže stokrát počuť, ale stačí raz vidieť a vizuálny zážitok i bohaté dojmy nám vystačia na celý život. V tomto duchu sme poňali piatkové vyučovanie Vlastivedy. Venovali sme sa téme Historické pamiatky obce, sochy a pamätníky. Neverili by ste, koľko pamiatok denne prehliadame a nevšímame si ich. Dozvedeli sme sa viac o soche sv. Antona s Ježiškom, súsoší sv. Anny s Máriou, sv. Františkovi Xaverskom, sv. Floriánovi, Pamätníku červenej armády, aj o Pomníku padlých. Tešíme sa na ďalšie outdoorové vyučovanie. 😊

     • Prehadzovaná žiakov I. stupňa

     • Dnes, 20.2.2019 to v  telocvični našej školy vrelo. Svoje sily, ale hlavne zručnosti s loptou si tu merali žiaci našej školy s rovesníkmi z Dérerky. Obe školy postavili 2 športové tímy :  A a  B. Napriek výškovej prevahe žiakov zo ZŠ Dérera, boli výkony všetkých družstiev vyrovnané.

      Náš A tím si odniesol výhru z každého zápasu, B tímu chýbalo k výhre kúsok šťastia. Deti mali radosť z každého tréningu a dnes ukázali, že vedia o výsledok naozaj zabojovať. Veľká pochvala patrí obom našim družstvám.

      V tréningoch pokračujeme, čaká nás odveta na Dérerke J

     • KK Šaliansky Maťko výsledky

     • Dňa 20. februára 2019 v krajskom kole 26.ročníka súťaže v prednese povestí Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského v Bratislave obhájila Karin Makytová zo VI.A zlatú "medailu" z okresného kola tejto súťaže. V III. kategórii získala Karin prvé miesto. Gratulujeme, z jej výsledku sa tešíme a ďakujeme pani učiteľke Neužilovej za vynikajúcu prípravu.

     • Tretiaci s Daphne

     • V pondelok, 18.2., sme absolvovali ďalšie stretnutie s Daphne. K téme, Príroda v zime, sme hľadali odpovede na tieto otázky: Čo znamená zima pre prírodu? Čo pomáha zvieratám prečkať chladné dni a dlhé zimné noci? Aké stratégie majú zvieratá pre svoje prežitie? Po stopách, nielen v snehu, sme hľadali odpovede na tieto otázky.

      Na záver sme na stromy zavesili šišky obalené semienkami, lebo myslíme na vtáčiky, ktoré si v zime hľadajú potravu. Vaši tretiaci

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/436

     • Karneval v ŠKD

     • Fašiangy sú v plnom prúde a aj my sme si ho spestrili na Valentína karnevalom. Deti si priniesli kostýmy, ktoré si hneď poobede poobliekali a karneval sa mohol začať. Našli by ste tu všeličo. Naozaj rodičia s deťmi boli veľmi kreatívni. Ako tradične sa tu našli aj princezničky, či rytieri, ale okrem nich tu bolo veľa zvieratiek, rozprávkových bytostí, veľký pohár piva, dámy, hasičov, čašníčky, dokonca aj obláčik, z ktorého pršalo. O bezpečnosť detí sa staral celý tím sestričiek. Pri výbere najlepších masiek to bolo naozaj veľmi ťažké, ale s výdatnou pomocou detí sme to zvládli a vybrali naozaj originálne masky. DJ Mirec, ktorý sa nám už tradične stará o hudbu bol super a mal pre deti nachystané pesničky, ktoré vždy roztancovali celý parket. Prvú oddychovú prestávku sme využili na posilnenie croissantom a džúsom. V druhej prestávke sa losovala dievčenská a v tretej chlapčenská tombola, kde bolo spolu 32 cien. O tom, ako sme sa bavili sa môžete presvedčiť pozretím fotografií a videí. Verím, že sa všetkým deťom páčilo a už teraz premýšľajú nad maskou, ktorú si dajú nabudúce.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/435

     • ŠKD – Výstava bábik

     • MCK Malacky pripravilo vo svojom centre výstavku bábik a kočíkov Phdr. Márie Orgoňovej a Petra Červenku, na ktorú sme sa aj my s deťmi vybrali. V tejto zbierke sa nachádzalo množstvo nádherných kúskov. Jedna bábika má viac ako 100 rokov. Deti si mohli prezrieť tiež zbierku kočíkov, v ktorých sa vozili ich rodičia a starí rodičia. Podľa fotografií vidíte, čo najviac zaujalo vaše deti.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/434

     • Spoznávame svoj región

     • Rozvíjať u žiakov cit ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávať kultúrne dedičstvo našich predkov je veľmi dôležité. A preto sa žiaci 3.B a 4.C  v rámci predmetu Regionálna výchova vybrali na vychádzku, ktorej cieľom bola veža Farského kostola a bývalý Obecný dom.

      Vieme už, že prvé centrum Malaciek bolo pri kostole na Dolnom konci, kde ešte stále stojí historická budova starého Obecného úradu, v ktorej sídlil richtár. Oproti sa nachádza kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je dnes najstaršou budovou v meste. Z veže vidieť na všetky strany a v minulosti slúžila najmä ako pozorovateľňa pred nebezpečenstvom.

     • Krajské kolo XXVI. ročníka recitačnej súťaž ... a Slovo bolo u Boha...výsledky súťaže

     • Výsledky súťaže viac...

      Fotogaléria viac...

     • Tajný denník Adriana Mola v Luduse

     • Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka sa radi vracajú do Ludusu. Niet divu – repertoár tohto bratislavského divadla je  tejto vekovej kategórii blízky ako témami, tak aj spôsobom ich spracovania. Okrem toho sa s titulom britskej autorky Sue Townsendovej stretli aj na stránkach učebnice literatúry. Preto sme sa doň vybrali zas, a to na Valentína.

                  Príbeh chlapca Adriana Mola s jeho problémami v období puberty je kultovou knihou už niekoľko generácií a napriek tomu je stále aktuálny. A nesklamal ani teraz. V podaní mladého herca Dávida Hartla sme mali pocit, že sa s ním poznáme už veľmi dlho. S iróniou i pozitívnym prístupom k svojmu životu dával mnohým ťažkostiam, s ktorými sa „násťročný“ človek stretáva, iný, odľahčujúci pohľad.

                  Okrem poskytnutia kvalitného umeleckého zážitku sa prostredníctvom návštev divadelných predstavení snažíme z detí formovať nielen vnímavého, ale i kultúrne vyspelého diváka. A že naši žiaci sú na dobrej ceste stať sa ním, opäť dokázali.

     • Prváci v Mestečku povolaní

     • Nebolo väčšej radosti, ako keď sme my, prváci a niekoľko druhákov, nasadali ráno 13.2. do autobusu, ktorý nás mal odviesť na výlet. Všade plno vzrušeného džavotu. V bratislavskom Bory Mall sme najprv navštívili Mestečko povolaní. Vyskúšali sme si, aké to je byť poštárom, kaderníčkou, predavačkou, výrobcom áut, lekárnikom, hlásateľom televíznych novín či obľúbeným smetiarom. Každý sa našiel v niečom inom. Medzi jednotlivými kútikmi sme sa naozaj nabehali, preto nám po spapaní všetkých zásob padlo vhod sadnúť si do kina, v ktorom premietali len a len pre nás. Včielka Maja a medové hry boli tým pravým orechovým, keďže čitateľskými začiatkami nás v škole sprevádza kamarátka Včielka Peľka. Vyhratí, unavení a šťastní sme sa vrátili naspäť do školy. Už teraz sa tešíme na ďalší podobný deň!

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/432

     • Siedmaci navštívili Dom Svitania v Jakubove

     • Dňa 13. 02. 2019 sme vyučovanie v školských laviciach vymenili za návštevu Domu Svitania v Jakubove. Hneď pri príchode nás srdečne privítala pani riaditeľka Marta Prochýrová s pani Annou Trnkovou, ktorá nás previedla celým priestorom chránených dielní. Deti mali možnosť vidieť šijaciu, dekoratívnu a kníhviazačskú dielňu. Neostalo však len pri sledovaní. Za dozoru a ochoty zamestnancov dielní mali chlapci možnosť vyskúšať si viazanie kníh, dievčatá vypomôcť v šijacej dielni a spoločne sme si všetci mohli vyrobiť krásne obálky.    

      V mene našich žiakov ďakujeme celému kolektívu v Dome Svitania za srdečné prijatie, ochotu, čas, ktorý si pre nás vyhradili a milé darčeky, ktoré sme si mohli vyrobiť.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/430

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“