• 2018/2019 Informácie pre žiakov so ZZ a ich ZZ

• Informácie pre žiakov so zdravotným znevýhodnením (ZZ) a ich rodičov (zákonných zástupcov)

k celoslovenskému testovaniu žiakov 9. ročníkov ZŠ v šk. r. 2018/2019

Termín testovania

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov ZŠ sa uskutoční dňa 3.apríla 2019 (streda) vo všetkých základných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským , vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením, okrem žiakov s mentálnym postihnutím. Cieľom testovania je porovnať výkony žiakov v testovaných predmetoch a na základe výsledkov žiakov poskytnúť spätnú väzbu školám o ich úrovni v porovnaní s ostatnými školami na Slovensku. V zmysle školského zákona v platnom znení prijímajú stredné školy na ich štúdium žiakov aj na základe výsledkov externého testovania.

Testovanie prebehne z učiva, ktoré obsahovou stránkou a úrovňou náročnosti zodpovedá  platnej pedagogickej dokumentácii pre žiakov ZŠ – Štátny vzdelávací program pre žiakov 2. stupňa ZŠ.

Náhradné testovanie sa uskutoční 16. apríla 2019 (utorok) v krajských mestách( BA- Gymnázium Metodova- vchod z Jelačicovej ulice). Je určené žiakom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v riadnom termíne.

Žiak so zdravot. znevýhodnením sa zaraďuje do skupín podľa miery obmedzenia pri práci s textom, nie podľa stupňa postihnutia z lekárskeho hľadiska, pracuje s testami identickými s testami pre intaktných žiakov, avšak má predĺžený čas a okrem povolených pomôcok používa aj kompenzačné pomôcky.

Kompenzačné pomôcky: výkladový, synonymický slovník a pomôcky, ktoré žiak bežne používa pri písaní písomných prác

Povolené pomôcky: modré guľôčkové pero, kalkulačka(ktorá umožňuje základné počtové výkony a nedokáže vykresľovať grafy, zjednodušovať algebrické výrazy obsahujúce premenné, počítať korene) , rysovacie pomôcky (ceruzka, kružidlo, uhlomer, pravítko)

Viac informácií nájdete na

Časový harmonogram -1. skupina obmedzenia