• Prednáška o mokradiach s Mgr. Martinom Mrázom

     • Pri príležitosti Svetového dňa mokradí sa konala na našej škole prednáška o mokradiach pre piatakov a šiestakov, počas ktorej sa žiaci dozvedeli  o význame a funkciách mokradí, o potrebe ochrany týchto území.  Už sa tešíme na ďalšiu zaujímavú spoluprácu s Martinom Mrázom, ochranárom CHKO, počas projektového vyučovania v rámci nášho školského ekoprojektu RECYKLÁČIK pri príležitosti Dňa vody 22.3.2019.

      https://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=8875

     • Europoslankyňa Jana Žitňanská medzi našimi študentmi

     • 7.2.2019 navštívila našu školu Jana Nižňanská, ktorá zastupuje našu krajinu v Európskom parlamente. Poslankyňa Európskeho parlamentu bola hosťom gymnazistov počas ich Otvorenej platformy. Hovorilo sa o brexite, o migračnej kríze, o dvojakej kvalite potravín či o súčasnej politickej situácii na Slovensku. Hovorilo sa aj o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 25. mája. Moderátormi Otvorenej platformy boli Matúš Dudáš a Kamil Rímeš z 1.G. Skvelé chlapci.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/429

     • Marek Trnka víťazom Stupava Winter Trophy 2019

     • Sezóna horských cyklistov začala minulý víkend na tradičnom zimnom maratóne Stupava Winter Trophy, ktorého 25 km trať vedie v krásnom prostredí Malých Karpát. Na štarte sa zišla slušná medzinárodná konkurencia 200 cyklistov zo Slovenska, Maďarska, Českej republiky, Poľska, Nemecka, Ukrajiny a Rakúska. Intenzívne sneženie a následný odmäk pripravili pre cyklistov veľmi náročnú trať pokrytú zamrznutým snehom, ale najmä nepríjemnými ľadovými koľajami.

      S technickou traťou si najlepšie poradil žiak II.G nášho gymnázia Marek Trnka, ktorý ovládol s náskokom nielen juniorskú kategóriu, ale zvíťazil aj v celkovej klasifikácii a nechal za sebou oveľa skúsenejších pretekárov. Prvé víťazstvo v sezóne oslávil efektným dojazdom na zadnom kolese, ktorý si všimli aj v reportáži RTVS - https://youtu.be/RGQ0rb88OWA .

      Držíme mu palce, aby jeho sezóna pokračovala tak úspešne, ako sa začala.

      Stupne víťazov:

      1. TRNKA Marek            Kaktus BIKE team       SVK         1:21:34

      2. SZALAY Peter            Bike-Zone Godollo      HUN         1:22:37

      3. MIKLUŠEK Marian      PROefekt team           SVK         1:28:22

       

     • Program AIESEC s gymnazistami

     • AIESEC je medzinárodná, študentmi riadená organizácia. Je jednou z najväčších svetových platforiem talentovaných mladých ľudí a dobrovoľníkov, ktorí rozširujú svoju kultúru a odovzdávajú hodnoty svojho národa v rámci 126 zúčastnených krajinách sveta.

      Program AIESEC bol realizovaný na našom gymnáziu počas štyroch dní 28.1. – 31.1.2019. Navštívili nás Grace z Indonézie (oblasť Yogyakarta na ostrove Jáva) a Gan z Thajska (Bangkok). Obidvaja spoločne prezentovali našim prvákom a druhákom na gymnáziu svoju kultúru, odlišnosti v mnohých aspektoch života mladých ľudí a zároveň im priblížili spoločenské konvencie v ich krajinách. Prednášky v anglickom jazyku boli venované témam ako napr. kultúra, šport, politika, stravovanie a životné prostredie. Na záver sa Grace a Gan dotkli témy sebapoznania a sebarozvoja, čím našich študentov v mnohom inšpirovali vlastným príkladom. Zážitkovým spôsobom zapájali všetkých študentov v priebehu celého programu. Pripravili si pre nich rôzne hry a kvízy, ktoré nadväzovali na ich prednášky, čo si vyžadovalo pozornosť našich študentov počas prezentácií a tak si zapamätali mnoho detailov a faktov.

      Stretnutie Grace a Gana s našimi študentmi bolo v každom ohľade obohacujúce pre všetkých, pretože vzájomne po celý čas diskutovali, porovnávali a hľadali rozdiely a  podobnosti našej a ich kultúr. Tešíme sa už teraz na budúci školský rok a novú návštevu z ďalších iných kútov sveta.

      Hry a aktivity vytvárali príjemnú atmosféru a motivovali všetkých študentov v triede k aktívnej interakcii.

     • Šaliansky Maťko výsledky

     • Dňa 25. januára 2019 sa v priestoroch CVČ Malacky stretli recitátorské talenty, a to v okresnom kole súťaže v prednese povesti Šaliansky Maťko. Išlo už o 26. ročník, ktorý bol pre našu školu úspešným – priniesli sme zlatú „medailu“. V III. kategórii získala prvé miesto Karin Makytová zo VI.A. Gratulujeme a z jej výsledku sa tešíme.

     • Povianočné stretnutie 2.B

     • Triedny kolektív 2.B si predĺžil radosť vianočného obdobia a v piatok sme sa mnohí v hojnom počte stretli nielen preto, aby deti rodičom predstavili svoje vianočné pásmo, ale najmä, aby sme boli chvíľu spolu. A na naše veľké prekvapenie nás navštívil aj Ježiško so svojimi darčekmi, z ktorých mali nielen deti nesmiernu radosť. Srdečné rozhovory, spoznávanie sa, spontánne hry detí a ich súrodencov, príjemne vyplnili jeden z dlhých zimných večerov a zahriali nás pri srdci. Už teraz sa všetci tešíme na opätovné stretnutie.

      https://medjugorje.rajce.idnes.cz/2019_01_18/

       

     • ŠKD na klzisku

     • Január je jeden z mesiacov, keď je v Malackách upravená ľadová plocha a kedy sa aj my s deťmi zo školského klubu chodíme korčuľovať.  V piatok bol krásny slnečný deň, teplomer ukazoval okolo bodu mrazu, ideálny čas. Vybrali sme sa so skupinkou asi tridsiatich detí na klzisko. Niektoré sa pohybovali na korčuliach akoby sa s nimi narodili, iné s opatrnosťou a častokrát pristáli aj na ľade, ale vôbec im to neprekážalo. Novinkou tam boli dve pomôcky v tvare ľadových medveďov, ktoré boli stále obsadené, aj keď nie na učenie, ale skôr na vozenie kamarátov. Zima ešte niekoľko týždňov potrvá a my sa určite ešte veľakrát s deťmi na klzisko vyberieme.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/424

     • Baletné predstavenie Esmeralda

     • Žiaci našej školy mali v sobotu 19. januára nádhernú príležitosť – navštíviť baletné predstavenie v Bratislave. Väčšina žiakov (dokonca aj vyučujúcich) vzhliadla baletné vystúpenie takéhoto formátu prvýkrát vo svojom živote. Myslím, že nikto  tri hodiny strávené v Slovenskom národnom divadle neľutoval, ba dokonca si zaumienil, že „na balet“ nešiel prvý a posledný raz.

      Predstavenie Esmeralda na motívy románu Chrám Matky Božej v Paríži nám doslova vyrazilo dych, a to po viacerých stránkach. Baletné choreografie významného ruského choreografa Vasilija Medvedeva a baletného majstra a choreografa Stanislava Feča, famózne tanečné výkony umelcov od jednotlivých sólistov (Olga Chelpanova, Artemyj Pyzhov, Konstantin Korotkov...) až po detských členov baletnej prípravky SND, krásna hudba Cesareho Pugniho (La Esmeralda), gigantická dobová scéna i do detailov  „vyšperkované“ kostýmy tanečníkov z dielne renomovaných ruských výtvarníčok z Veľkého divadla v Moskve Alyony Pikalovej a Yeleny Zajcevy – všetko skĺbené do celosvetovo uznávaného a úspešného celku, veď predstavenie mali možnosť vidieť milovníci i nadšenci baletu aj v iných krajinách sveta.

      Bola to jedna z ďalších úžasných možností, ako si rozšíriť svoje umelecké obzory, ako pocítiť krásu a ako sa nielen pred ňou, ale i pred ťažkou fyzickou drinou baletných umelcov, ktorá za touto nádherou stojí, s pokorou skloniť.

     • 18. reprezentačný ples našej školy

     • Milí priatelia,

      vstupenky na náš reprezentačný ples sú k dispozícii. Pripravený je bohatý program a atraktívne ceny v tombole, v piatok 8. februára 2019 v Moteli M.

     • Výsledky okresných kôl olympiád v cudzom jazyku

     • V okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku

      ZŠ získal Šimon Sopko (7.A)  1. miesto v kategórii 1.A

      GYM získala Henrieta Jelínková (2.G) 2. miesto v kategórii 2.A

                            Aneta Kudolániová  (4.G) 2. miesto v kategórii 2.B

                            Viktória Bečárová  (2.G) 3. miesto v kategórii 2.A

                            Andrej Kořínek (3.G)  4. miesto v kategórii 2.B

      Víťazom a  pani učiteľke Slezákovej blahoželáme.

      V okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku

      GYM získala Henrieta Jelínková (2.G) 2. miesto v kategórii 2.A

                           Anna Mária Richveisová (4.G)  3. miesto v kategórii 2.B

      Víťazkám a pani učiteľkám Pavúčkovej a Zajačkovej blahoželáme.

     • Pozvánka na štafetovú adoráciu rodín za rodiny

     • Plagát...

     • Vyhlásenie učiteľov Slovenska o originalite rigoróznej práce predsedu parlamentu

     • Vážení kolegovia učitelia,

      v nadväznosti na zistenia Účelovej komisie UMB o originalite rigoróznej práce predsedu parlamentu a následné reakcie ministerky školstva sme sformulovali nasledujúce vyhlásenie. Prácu považujeme za plagiát a svoje stanovisko sme sformulovali vo Vyhlásení učiteľov Slovenska. Nájdete ho na tejto adrese: https://www.peticie.com/vyhlasenie_ucitelov_slovenska#form. Vyhlásenie môžu podporiť učitelia základných, stredných a vysokých škôl. Prosíme Vás, posuňte to ďalej!

      Ďakujeme!

      S pozdravom

      Autori vyhlásenia  

     • Výprava na Hrebienok

     • V sobotu 12. januára sa staršia výprava Klubu Bosco zložená z detí 4. – 6. ročníka vydala na Hrebienok aj napriek prehováraniu a výstrahám mnohých hlasov, že sa tam práve konajú Majstrovstvá sveta vo vyrezávaní ľadových sôch a aj v bežných dňoch preplnený Hrebienok vraj bude teraz ešte plnší a na lanovku si podľa skúseností mnohých ľudí počkáme hodiny. Ale my sme vedeli, komu sme náš výlet zverili a kto poputuje s nami. Okrem našich stálych ochrancov Panny Márie a sv. Dona Bosca (nášho patróna) sme si tento raz prizvali na pomoc aj dona Titusa Zemana, nášho krajana, ktorého 50. výročie smrti sme v tomto týždni slávili. Naša dôvera v ich pomoc bola hneď ráno preverená 40 minútovým meškaním rýchlika v Bratislave. Napriek tomu sme stihli bezpečne prestúpiť v Poprade smer Starý Smokovec. Najprv sme navštívili Tricklandiu a poihrali sme sa s viacerými optickými ilúziami. Keď sme dorazili na lanovku, na naše veľké prekvapenie sme na termináloch boli jediní. V preplnenej lanovke sa nám už po niekoľkých sekundách roztvorila nádherná panoráma tatranskej prírody. Uchvátený touto krásou sme sa ešte v lanovke rozhodli, že si túto krásu musíme vychutnať dlhšie a hoci sme mali kúpené aj spiatočné lístky, z Hrebienka sme si to štrádovali na pešo. Ešte predtým sme si stihli prezrieť Tatranský ľadový dóm (tento rok s vatikánskou Bazilikou sv. Petra) a aj výrobu sôch pod pílami zručných majstrov z celého sveta v priamom prenose. Keď sa naše deti vyrútili so svojimi plastovými mechmi na miestny sánkarský kopček, akýmsi zázrakom sa vyľudnil od návštevníkov. Ďalší šok sme zažili, keď sme sa dozvedeli, že na celom Slovensku vychýrená sánkarská dráha vedúca z Hrebienka do Starého Smokovca je uzavretá a teda akoby naservírovaná na "igelitové" kĺzanie našich detí, ktoré si sneh v panenskej prírode vychutnávali plným priehrštím. Nedá mi na záver nenapísať to,  čo sme s deťmi zakúsili tak hmotne prítomné: Nebojte sa zveriť zdanlivo komplikované situácie nebeským patrónom, nám celý deň Panna Mária, Don Bosco a Titus Zeman otvárali všetky brány a pripravili nám aj niekoľko bonusov navyše. Aj vďaka ich réžii sme prežili jeden z najkrajších výletov z Klubu Bosco.

      Kompletný fotoalbum nájdete na: https://cirkevnaskola.rajce.idnes.cz/hrebienok/

     • Zimné radovánky v ŠKD

     • Vonku je konečne pravé zimné počasie a deti z nášho klubu si ho vychutnávali plnými dúškami. Niektoré stavali snehuliakov, iné sa vozili na boboch, guľovali sa. Škoda, že niektoré s obmedzeniami, lebo neboli na takýto čas vhodne oblečené.

     • Pozvánka na rodičovské stretnutie

     • Milí rodičia,

      pozývame Vás na rodičovské stretnutie, ktoré sa uskutoční dňa 17.1.2019 (štvrtok). Najprv budú vo všetkých triedach prebiehať spoločné triedne aktívy so začiatkom o 16.45 hod. Po nich budú nasledovať konzultácie s jednotlivými učiteľmi do 18.15 hod. Tešíme sa na stretnutie s Vami a ďakujeme Vám za priazeň a podporu.

     • Otvorenie Pohybovej zóny

     • Pohybovú zónu sme vybudovali s finančnou podporou: Rodičovské združenie Pro Schola, ČSOB nadácia, Nadácia Volkswagen Slovakia a s podporou lokálnych podnikateľských subjektov. Vďaka

     • Milí rodičia, priatelia

     • v mene celého školského spoločenstva Vám vyprosujeme požehnané a radostné sviatočné dni. Nech sú pre vás zastavenia pri jasličkách príležitosťou vstúpiť srdcom do tajomstva Božej moci, ktorá v Betlehemskom dieťati zjavila svoju pravú tvár. A nech vás tieto stretnutia zahrnú pokojom, istou a radosťou, ktorú chce Boh dávať všetkým ľuďom aj počas nasledujúceho roka 2019.

     • Ukončenie prvej etapy projektu Kláštorná záhrada

     • Jedným z vianočných darčekov pre našu školu je ukončenie prvej etapy projektu Kláštorná záhrada pre nás všetkých, tešíme sa na jarné záverečné práce, ktoré uzatvoria vzácny projektový zámer otvorenia komunitného priestoru pre neformálnu výuku, koncerty, výstavy, diskusie a iné aktivity v našom kvadrume. Projekt podporili: Rodičovské združenie ProSchola, mesto Malacky, POZAGAS, a.s., Bratislavský samosprávny kraj z Participatívneho rozpočtu, vďaka :-) 

     • Páter Pius

     • Rozhovor počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie s pátrom Piusom.

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“