• Divadielko ŠKD

     • Na stredajšie popoludnie sme mali pre deti z nášho klubu prekvapenie. Divadlo Oskar im prišlo zahrať rozprávku „ O škaredom káčatku“.  Napriek tomu, že deti túto rozprávku poznajú,  určite si z nej odniesli mnoho ponaučení. Často posudzujú spolužiakov podľa oblečenia, vzhľadu,  vedomostí, auta rodičov...Táto rozprávka im mala ukázať, že vtáka nemožno posudzovať podľa peria a človeka podľa zovňajška. Veríme, že sa to hercom podarilo, pretože deti zaujali a práve ony si veľmi  obľúbili  škaredé káčatko, ktoré sa v závere premenilo na krásnu labuť.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/486

     • VI.C v Plaveckom Podhradí

     • Ráno 8. mája som vstala, hoc nie do školy. Prečo? Lebo bolo voľnooo, vďaka štátnemu sviatku. Napriek tomu, to bol iný deň, pretože sa chystala školská akcia so spolužiakmi. Aspoň v krátkosti, čo sa v tento deň udialo. Po raňajkách som poprosila tatina, aby ma odviezol na zastávku do Malaciek, kde sme boli dohodnutí, že sa všetci stretneme. Na zastávke, už všetci nadšene čakali. Autobus prišiel po jedenástej hodine, smer Plavecké Podhradie. V dedine sa k nám pripojili ďalší „domáci“ spolužiaci Natálka, Naty  a Adam, jeho sestra Ema a mamina, ktorá nás sprevádzala. Prvý spoločný cieľ bol Plavecký hrad, na ktorý sme sa odhodlane „rozbehli“. Cesta hore ubiehala veľmi rýchlo. Na hrade sme urobili prvé spoločné fotky, dali si Toffife od triednej pani učiteľky, suchý obed a chutné zásoby. Nezabudli sme sa zapísať a podpísať do knihy návštev. Cestou naspäť z hradu sme sa vybrali inou cestou, ktorá bola plná rôznych zážitkov. Napríklad, sadli sme si na veľké kamene a chvíľu meditovali „nad našim životom“. Onedlho počas cesty Tamar našla Fera. Hneď si padli do oka (pre informáciu Fero je električka - chrobák). Rišo a Martin jedli medvedí cesnak, ktorému nevedeli odolať. V tej chvíli sa aj Tamar rozlúčila so svojou električkou Ferom a pustila ho do prírody. Po návšteve z hradu nás pohostila rodina spolužiaka Adama. Všetci účastníci si doplnili zásoby, energiu a vybrali sa do kultúrneho domu. Tam nás privítali domáci dedinčania. Darovali nám listinu aj s pečiatkou kľúča o návšteve hradu. Keďže boli ešte len tri hodiny poobede išli sme na velikánske ihrisko. Spočiatku to boli rôzne preliezky, kde sme dlho nevydržali a lákalo nás to za loptou. Obrovské ihrisko s futbalom bolo únavné, tak sme ho vymenili za menšie umelé. Tam sme vystriedali rôzne športy až do odchodu autobusu. Z Plaveckého Podhradia sme odchádzali okolo 18:20 autobusom. V autobuse spolužiačka Janka mala hlasný smiech, tak nás aj jedna teta upozornila, aby sme sa trochu stíšili. Celou cestou autobusom sme mali za úlohu nerozosmievať Janku a rozprávať len šeptom. Do necelej hodinky vo večerných hodinách autobus zastavil v Malackách. Po príchode do Malaciek sa všetci rozišli domov. Hoc každý svojou cestou, ale zato pekne prežitým dňom. Ešte zopár postrehov od spolužiačky Naty:

      „8. mája sme boli na Plaveckom hrade. Hoc tam bývam a bola som tam tisíckrát, ale výhľad na Plavecké Podhradie a okolie ma vždy očarí. Svietilo slnko a pofukoval jemný vánok. Samozrejme sme tam neboli len MY. Pohybovalo sa tam veľmi veľa turistov, keďže bolo v ten deň voľno. Po zostupe z hradu sme zamierili k spolužiakovi. Ponúkli nám pitie aj pizzu. Napokon sme sa vybrali športovať na ihriská. Zaujímavá bola cesta na umelé ihrisko spojená s preliezaním brány. Niektorí to nevedeli preliezť, tak som s nimi išla naokolo. Na ihrisku sme hrali „futbal“, „tenis“ bez rakiet len s loptičkou až do večera. Postupne čas ubiehal, tak v závere dňa som odprevadila spolužiakov na autobus.“

      No a viac ... už prezradia niektoré fotky.

      Lucy H. a Naty B. zo VI.C

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/484

     • Medzinárodná súťaž English Star

     • V piatok, 10. mája, sa žiaci 1. stupňa ZŠ zapojili do medzinárodnej súťaže English Star. Jej hlavným cieľom a poslaním bolo popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet ale taktiež zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok.  Pani učiteľky všetky prihlásené deti pochválili za ich snahu ale i vedomosti. Veľká pochvala patrí i našim prváčikom, ktorí nabrali odvahu a zúčastnili sa prvého väčšieho testovania spolu i so staršími žiakmi. Tešíme sa na výsledky testovania!

     • Beh oslobodenia

     • V stredu 8.mája sme sa zúčastnili 47. ročníku Behu oslobodenia, ktorý sa tradične konal na futbalovom štadióne v Zámockom parku.

      Aj tento rok sme tu mali deti, ktoré prišli podporiť myšlienku podujatia a s radosťou odbehli trať, ktorá im bola podľa veku pridelená. Okrem radosti ukázali aj bojovnosť, aby nejaký ten bod pre školu získali. Prvých päť pretekárov v každej kategórii získavalo body pre školu. Z našej školy boli najúspešnejší :

      4. miesto Krištof Haba, kat.najmladší žiaci

      4. miesto Ninka Cabanová, kat. najmladšie žiačky

      4. miesto Natálka Šarníková, kat. mladšie žiačky

      4. miesto Kristián Kovár, kat. mladší žiaci

      3. miesto Simonka Kordošová, kat. staršie žiačky

      Hoci sa neumiestnili, výborný výkon predviedol aj Tobias Král a Alicka Hušková, ktorí boli vo svojich rozbehoch prví (každá kat. mala 2 rozbehy, pre vysoký počet detí), ale v záverečnom zrátaní to na umiestnenie nestačilo.

      Ďakujeme všetkým deťom, ktoré prišli reprezentovať svoju školu !

     • OK mladých záchranárov civilnej ochrany

     • Dňa 9.5.2019 sme sa v Malackách v Zámockom parku zúčastnili súťaže Okresné kolo mladých záchranárov civilnej ochrany organizovanej Okresným úradom Malacky - Odbor krízového riadenia.   

      Poslaním súťaže je pripravovať žiakov na možné riziká vyplývajúce najmä z pôsobenia následkov živelných pohrôm, havárií, katastrof alebo teroristických útokov s dôrazom na civilnú ochranu, pohyb v prírode, poskytovanie prvej pomoci a hasenie malých požiarov. Súťaž napomáha k vytváraniu pozitívnych morálnych vlastností, rozvíja tvorivé odborno-teoretické vedomosti a odborno-technické schopnosti žiakov, rozvíja a upevňuje vzťahy, kolektívnu zodpovednosť a motivuje k záujmovej činnosti, mimoškolskému vzdelávaniu, zmysluplnému cielenému, účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času žiakov.       

      Ráno sme sa stretli v počte 8 žiakov a 1 učiteľ v priestoroch školy, zobrali plynové masky a vybavení nepremokavými pomôckami sme sa vybrali do Zámockého parku. Po príchode sme sa zaregistrovali, kapitáni vylosovali poradové číslo (naše bolo 2. a 15.) a vybrali sa obzrieť trať. Postupne v rozmedzí 10 minút sa družstvá vydávali na štart. Na trati ich čakalo množstvo úloh, ktoré museli zvládnuť v časovom limite 35 minút a vo vytrvalom daždi. Uzimení, zmoknutí a zablatení sme sa išli trošku zohriať teplým obedom, po ktorom bolo vyhlásenie výsledkov súťaže. Družstvo A sa umiestnilo na 4. mieste a družstvo B na 10. mieste. Ovládla nás radosť, že sme to zvládli, ale aj trošku sklamanie, že nám tesne uniklo postupové miesto. Nabudúce!

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/479

     • Exhibičný športový zápas profesores vs. maturantes

     • Maturanti si užívali svoje posledné dni v škole. Ako už býva tradíciou na našom gymnáziu, aj tento rok sa s učiteľmi lúčili športovým zápolením, tento rok volejbalom. Počasie bolo premenlivé a aj tento zápas sa mu dosť podobal. Hra bola od začiatku v rukách učiteľského tímu. Obidva tímy sa naozaj snažili, ale nakoniec zvíťazil tím učiteľov nad študentmi na sety 3:0. Blahoželáme našim učiteľom a dúfame, že maturantom to pôjde na maturite skúške budúci týždeň lepšie ako pri volejbale.

     • Spoločenskovedný seminár na súdnom pojednávaní

     • Dňa 9.5. 2019 sa študenti spoločenskovedného seminára (3. a 4. ročník gymnázia) zúčastnili súdneho pojednávania na Okresnom súde v Malackách. Pre nás študentov je veľkým zážitkom autentické súdne pojednávanie lebo nám dopĺňa tak základy práva, ktoré sa učíme na seminári. Mali sme to šťastie, že sme vo štvrtok poobede stihli dve pojednávania s dvomi sudkyňami. Aj touto cestou by sme chceli vyjadriť vďaku pani sudkyni Ing. Mgr. Anne Přikrylovej a pani sudkyni JUDr. Kataríne Ondrejákovej, ktoré sa nám pred pojednávaním aj po ňom venovali a všetko nám dovysvetľovali. Cítili sme sa ako keby sme už boli na vysokoškolskej prednáške. Dúfam, že nás pani profesorka Zajačková zoberie aj budúci rok na takúto výučbu v praxi. 

      Kristína Vtáčková, Natália Bulková 

     • Záhorácky oriešok 2019

     • V sobotu 4. mája získala Karolínka Šintálová zo 6.C počas charitatívnej súťaže "Záhorácky oriešok"  hneď 3 ocenenia so svojím psíkom Bonkou: Naj Senior 2019, Víťaz hlavného sponzora a Absolútny víťaz. Hlavným poslaním celej akcie je pomoc psíkom bez domova. Každým ročníkom sa snažia organozátori pomôcť vybranej organizácii nielen finančne (výťažkom z akcie, tomboly, …) ale aj materiálne – materiálnou zbierkou na akcii.

      Srdečne blahoželáme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu našej školy.

     • Prednáška o problematike užívania drog

     • Dňa 2. mája sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníku ZŠ prednášky na tému "Problematika užívania drog". Problematika prevencie drogových závislostí je súčasťou výchovno – vzdelávacieho procesu. V súčasnosti dochádza nielen k rýchlemu nárastu počtu závislých mladých ľudí, ale znižuje sa aj ich veková hranica a práve prednášky tohto typu sú veľmi dôležité. Prednáška zaujímavým spôsobom upozornila na hroziace nebezpečenstvo pri užívaní drog.

     • Sokoliarska skupina Falconarii

     • Dňa 3. mája dopoludnia sme s deťmi v telocvični školy školy privítali sokoliarsku skupinu „Falconarii“. V rámci environmentálnej výchovy nám sokoliari predstavili šesť dravcov napr. Plamienku driemavú, Výra skalného, Orla skalného a Sokola rároha. Počas prehliadky jednotlivých dravcov sme sa z výkladu sokoliarov dozvedeli veľa zaujímavostí z ich  života. Mali sme možnosť pozorovať ich úplne zblízka, videli sme ako prelietajú z miesta  na miesto lákané mäsovou odmenou. Tí odvážnejší si týchto nádherných vtákov aj pohladili po ich hebkých pierkach.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/476

                                                                                                                       

     • Študentská konferencia

     • Pozývame vás už na šiesty ročník študentskej konferencie, ktorá bude prebiehať 7. mája 2019 v spoločenskej miestonosti našej školy. Súčasťou konferencie bude i diskusné fórum, kde hostia súčasným študentom budú odpovedať na ich otázky, týkajúce sa motivácie, študijného zamerania, praxe, prezentačných zručností, osobnostných predpokladov, dôležitých pre úspešné zvládnutie štúdia a následnú prax.

     • Hlasujte za dizajn školského športového dresu

     • Milí študenti, rodičia a priatelia školy!

      Pomôžte nám rozhodnúť sa, v ktorom dizajne školského športového dresu budeme počas súťaží reprezentovať našu školu. 

      Link na hlasovanie: https://forms.gle/6LR8Ep49iXUNPNjv6

      Ďakujeme.

     • Úspešné obhajoby ročníkových projektov

     • Dôležitou súčasťou štúdia na našom gymnáziu je celostné formovanie študenta, ktoré má smerovať k tomu, aby absolventom školy na základe svojich vedomostí, osvojených ľudských a osobnostných kvalít bol vzdelaný a kultivovaný mladý človek, pripravený na ďalšie štúdium na vysokej škole (príp. na pomaturitné štúdium) alebo na vstup na trh práce. Úspešnosť tohto procesu predpokladá nielen študentovu ochotu a vôľu aktívne sa podieľať na rozvíjaní a formovaní svojej osobnosti, ale aj postupnú profiláciu podľa jeho schopností, talentu a záujmov.

      Ročníkový projekt je významným nástrojom diferencovaného vzdelávania na našej škole, ktorý zohľadňuje individuálne dispozície a predpoklady každého študenta. Umožňuje individuálny prístup ku študentovi, rozvíjanie jeho silných stránok v záujmovej alebo vzdelávacej oblasti, ktorá súvisí s jeho profesijnou orientáciou.

      Témy ročníkových projektov 1.G a 2.G v školskom roku 2018/2019

     • Deň Zeme

     • Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti, 21. marca a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach. Preto sme aj my spojili všetky svoje sily, aby sme sa poďakovali našej Zemi. Naučili sme sa, ako sa sadí slnečnica, hrach, fazuľa a iné semená. Pomohli sme nielen námestiu a nádvoriu  tak, že sme vyzbierali odpadky. Okoloidúci ľudia s nadšením sledovali naše zanietenie k práci. Milá naša Zem, dúfame, že si si svoje narodeniny užila! 😊

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/473

     • VÝTVARNÁ SÚŤAŽ ZUŠ MALACKY

     • Základná umelecká škola v Malackách vyhlásila  1. ročník regionálnej detskej výtvarnej súťaže „ORNAMENT“ -  ako klenot z truhlice nášho národného dedičstva spájajúci históriu s dnešnou dobou. Svoju kreativitu vyjadrili v daných témach jednotlivých kategórií aj naši žiaci a v silnej konkurencii -242 prác z 27 škôl boli ocenené Čestným uznaním poroty naše dve žiačky z prvého stupňa:

      Karolínka Lániková, 1. C a Agátka Garbiarová, 2. A.

      Dievčatám srdečne blahoželáme. J

      Výstava ocenených prác bude prebiehať od 26. apríla do 30. júna v priestoroch budovy ZUŠ

      na Záhoráckej ulici.

     • Školské kolo IQ olympiády

     • Opäť aj tento rok sme sa zapojili do súťaže IQ olympiáda, kde si žiaci druhého stupňa potrápili hlavy logickými úlohami. S pomedzi nich všetkých sa prebojoval do regionálneho kola Samuel Vrlák z VIII.A. Samozrejme, snaha zvyšných žiakov nebola márna a vďaka ním naša škola vyhrala niekoľko spoločenských hier.

      Gratulujeme a ďakujeme.

     • Pozvánka na rodičovské stretnutie

     • Milí rodičia,

      pozývame Vás na rodičovské stretnutie, ktoré sa uskutoční dňa 25.4.2019 (štvrtok). Najprv budú vo všetkých triedach prebiehať spoločné triedne aktívy so začiatkom o 16.45 hod. Po nich budú nasledovať konzultácie s jednotlivými učiteľmi do 18.15 hod. Tešíme sa na stretnutie s Vami a ďakujeme Vám za priazeň a podporu.

     • Expedícia piatakov pod korunami stromov

     • V pondelok  15.4. sa žiaci piatych ročníkov zúčastnili ekoprogramu Expedícia pod korunami stromov“, ktorý sa konal v lesoparku na Železnej studienke. Lektori z inštitútu Daphne si žiakov rozdelili na tri skupiny a každá skupina postupne navštívila tri stanovištia. Na prvé stanovište bolo potrebné absolvovať krátky výstup, čo ideálne rozprúdilo krv a okysličilo telo. Prvou úlohou bolo spoznávanie stromov. Žiaci pracovali vo dvojiciach, jeden mal zaviazané oči a druhý ho vodil k rôznym stromom, ktoré si ohmatal. Po návrate na chodník a odkrytí očí, mal podľa hmatu nájsť tie správne stromy. Aj keď nájsť ten správny strom sa nepodarilo každému, deti sa dobre bavili.

      Na druhom stanovišti sme spoznávali vtáctvo. Lektorka žiakom prezradila, aké vtáky v okolí  žijú a tí ich potom s pomocou ďalekohľadov hľadali.

      Posledné stanovište sa zameralo na „živé- mŕtve“ drevo. To drevo, ktoré je už odumreté, no zároveň poskytuje domov a živiny pre desiatky iných druhov. Žiaci našli mnoho obyvateľov z ríše hmyzu, no podarila sa aj nález žaby. Taktiež si na tomto stanovišti precvičili spoznávanie stromov podľa listov.  

      Ekoprogram sme spoločne ukončili zopakovaním získaných vedomostí a potleskom pre lektorov. Žiaci si následné čakanie na vlak skrátili zábavou na preliezkach a workoutovom ihrisku. Vybláznení, no zároveň obohatení o nové vedomosti sme sa stihli vrátiť do školy na obed a tak dali bodku za dnešným pekným slnečným predpoludním.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/469

     • Gymnastický štvorboj

     • Dňa 10.4.2019 sme sa zúčastnili krajského kola Gymnastického štvorboja, ktoré sa konalo na ZŠ Tupolevova v Bratislave. Vekom odstupňované kategórie súťažili v disciplínach ako :

      • Akrobacia na žinenkách
      • Zostava na lavičke
      • Zostava na hrazde
      • Preskok cez kozu (švédsku debnu)

      My, nadšenci gymnastiky, sme vyslali všetky kategórie, teda A,B,C a bojovali sme statočne. Napriek tomu, že sme sa nepostavili na stupienky víťazov, sme získali ocenenia od poroty za výborné prevedenia cvikov v niektorých disciplínach.  Našou dominantou bola hrazda, takže vďaka za work-out ihrisko, ktoré bolo pre naše trénovanie vždy k dispozícii. Individuálne výkony niektorých dievčat boli hodnotené plným počtom bodov !

      Dievčatá, podali ste vynikajúci výkon, ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy !

      Kat. A

      Šoková Kristínka, Kupecká Lucka, Chlepková Lili, Baloghová Vaneska – všetky z 3.A

      Ihnátová Terezka – z 3.B

      Kat. B

      Miženková Lili, Cabanová Simonka –  zo 6.B

      Chabrečková Janka, Biksadská Alicka – z 5.B

      Mihaľová Dominika – z 4.B

      Kat. C

      Kupecká Klára – zo 6.B

      Kralovičová Klára – zo 7. B

      De Pasquale Karen, Moricová Karolína, Omastová Alexandra –  zo 7. A

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/468

       

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“