• 18. reprezentačný ples našej školy

     • Milí priatelia,

      vstupenky na náš reprezentačný ples sú k dispozícii. Pripravený je bohatý program a atraktívne ceny v tombole, v piatok 8. februára 2019 v Moteli M.

     • Milí rodičia, priatelia

     • v mene celého školského spoločenstva Vám vyprosujeme požehnané a radostné sviatočné dni. Nech sú pre vás zastavenia pri jasličkách príležitosťou vstúpiť srdcom do tajomstva Božej moci, ktorá v Betlehemskom dieťati zjavila svoju pravú tvár. A nech vás tieto stretnutia zahrnú pokojom, istou a radosťou, ktorú chce Boh dávať všetkým ľuďom aj počas nasledujúceho roka 2019.

     • Ukončenie prvej etapy projektu Kláštorná záhrada

     • Jedným z vianočných darčekov pre našu školu je ukončenie prvej etapy projektu Kláštorná záhrada pre nás všetkých, tešíme sa na jarné záverečné práce, ktoré uzatvoria vzácny projektový zámer otvorenia komunitného priestoru pre neformálnu výuku, koncerty, výstavy, diskusie a iné aktivity v našom kvadrume. Projekt podporili: Rodičovské združenie ProSchola, mesto Malacky, POZAGAS, a.s., Bratislavský samosprávny kraj z Participatívneho rozpočtu, vďaka :-) 

     • AJ MALÝ SKUTOK UROBENÝ S LÁSKOU MÁ VEĽKÚ CENU

     • 13 tried našej školy sa tento rok počas adventu zapojilo do druhého ročníka projektu Vianočná pohľadnica, v ktorom ľudia posielajú vianočné pozdravy opusteným starkým v domovoch dôchodcov. O to väčšia bola ich radosť, že svojím rozhodnutím inšpirovali viaceré triedy našej školy, konkrétne celý prvý stupeň a šiestakov. A opusteným ľuďom nebudú písať iba žiaci, ale aj pani učiteľky! Pre starších ľudí je to vraj terapia lásky, kedy si na nich niekto spomenie a poteší ich. Z našej školy tak vianočnou poštou poletí viac ako 300 pohľadníc do viacerých domovov dôchodcov na celom Slovensku. Väčšina detí si pohľadnice vlastnoručne vyrobila. Druháci sa už teraz zamýšľajú nad „adopciou“ svojho (prideleného) starkého, ktorému plánujú písať nielen na Vianoce, ale aj na meniny, či v neobyčajne všedné dni, kedy spomienka na nich ich samotu hádam najviac zaženie. Dúfame, že aj v tomto kroku sa stanú inšpiráciou pre mnohých.

       

      Milí priatelia, milé deti!

      V mene seniorov z Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb Kremnica Vám úprimne ďakujeme za krásne vianočné pozdravy, ktorými ste potešili mnohé srdiečka v predvianočnom čase v našom zariadení.

      Úžasná myšlienka Vianočnej pošty - vianočným pozdravom potešiť seniorov v zariadeniach sociálnych služieb od neznámych pisateľov je veľkým humánnym činom. Aj Vy ste viedli Vašich žiakov k výzdobe a napísaniu vianočných pozdravov. Nie je to ľahká práca. Verte odmena za Vašu prácu bola veľká, a to radosť, prekvapenie, slzy dojatia seniorov, ktorým sme pozdravy prečítali. Veď ste do nich vložili veľa lásky a srdca.

      S pozdravom a prianím požehnaných vianočných sviatkov a šťastného nového roka

      Mgr. Božena Schniererová

      riaditeľka DD a DSS Kremnica   

       

     • Piataci na dejepisnej exkurzii v Bratislave

     • My, žiaci 5.ročníka,  sme sa v piatok 14. 12. 2018 vydali na zaujímavú cestu do Bratislavy. Najprv sme zamierili na Bratislavský hrad. Náš autobus zastavil pri budove Národnej rady SR, a tak sme to do hradu mali blízko a nemuseli sme byť veľmi dlho v zime. Prešli sme Viedenskou bránou na nádvorie a neprišli sme ani o pekný výhľad na Bratislavu. Hneď, ako sme vošli do hradu, čakalo nás pekné prekvapenie. Mohli sme sa pohrať s oslíkom, ovečkou a kozičkami.

      Keď sme sa dohrali, išli sme na prehliadku hradu. Bola tam fotka Bratislavského hradu, ktorý vyhorel pred 207 rokmi. Viac ako storočie z neho bola ruina.

      Potom sme vošli do kaplnky, ktorá sa nachádza v bývalej hudobnej sále. Podľa mňa je to jedna s najkrajších miestností v hrade. Slúžia sa v nej sv. omše, keď je významný sviatok. Nachádza sa tam aj pekný obraz Nanebovzatia Panny Márie.

      Videli sme výstavu veľmi pekných a starých vecí - obrazov, hodín, mincí, kníh. Za pozornosť stojí napríklad aj trón Petra II., či soška psa Kataríny II.

      Z hradu sme prechádzali malými uličkami na Hlavné námestie a pani učiteľka Šišanová  nám rozprávala zaujímavosti o Bratislave.

      Pri Starej radnici boli vianočné trhy v plnom prúde. Bola tam cítiť už sviatočná atmosféra. Kupovali sme darčeky pre blízkych a všelijaké dobroty.

       Po ceste späť sme mali ešte jeden nečakaný zážitok. Na poli sme videli asi 15 laní.

      Zažili sme pekný výlet, za ktorý ďakujeme pani učiteľke Šišanovej, Nechalovej a pánovi učiteľovi Lopeňovi. 

                                                                                                                                   Alica Hušková, žiačka V.A

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/414https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/414

     • Vianočná Viedeň

     • My, gymnazisti sme sa dňa 11.12. zúčastnili exkurzie do Viedne, počas ktorej sme sa veľa naučili, ale sme si aj užili vianočné trhy. Počas cesty do metropoly Rakúska nám pani sprievodkyňa Štefka, ako ju pani profesorka Zajačková volá, povedala mnoho užitočných zaujímavostí, ktoré celkom iste všetci využijeme pri maturite. Od základných údajov o Rakúsku a jeho celú históriu neodmysliteľne spätú s našim Slovenskom. V doobedňajších hodinách sme vystúpili vo Viedni na Maria-Theresien-Platzi, kde sa nachádza 44-tonová socha jednej z najznámejších panovníčok Rakúsko-Uhorska Márie Terézie a dvomi múzeami, ktoré boli postavené za vlády Františka Jozefa I. Ide o Prírodovedecké a Umeleckohistorické múzeum postavené v roku 1891. Historické centrum Viedne sme prešli pešo za výdatného výkladu pani Štefky. Celý Hofburg, Augustiánsky kostol, kde sme sa trošku ohriali, Hofburgskú kaplnku, kde spieva slávny chlapčenský zbor, klenotnicu, Španielsku jazdeckú školu – s bielymi Lipicánmi. Po tejto výdatnej porcii informácií sme sa uličkami starého mesta dostali ku Kapucínskemu kostolu, kde sú pochovaní významní panovníci a príslušníci Habsburgovcov. Našli sme tam Máriu Teréziu spolu s jej manželom Františkom Lotrinským. Na sarkofágu sme našli vygravírovaný Bratislavský hrad. A teraz perlička! Pani profesorka Zajačková nám vybavila vstup do týchto krýpt zadarmo. Hodinku sme mali rozchod, ktorý sme využili na obed. Počas rozchodu sme mali stále pred očami nádherný Dóm svätého Štefana, ktorý bol postavený v 12. storočí. Keď sme sa všetci zišli, znova sme prešli uličkami až k Viedenskej radnici, kde sa nachádzajú tradičné vianočné trhy. Tie každý využil rôzne. Niekto kúpil vianočné darčeky pre blízkych, niektorí si kúpili samozrejme nealkoholický vianočný punč a nasávali vianočnú atmosféru trhov. Mnohí z nás si výlet užili s dávkou humoru, ktorý sme zakončili fotkou pod vianočným stromčekom s anjelom. Ďakujeme pani profesorkám Pavúčkovej a Zajačkovej a pani Ing. Gazdovej, ktorá nás sprevádzala celý deň.            

                                                                                                                              Matúš Dudáš I.G

     • Bavíme deti športom II.

     • V stredu 12.12. sme sa opäť zapojili do atletickej súťaže, ktorá je určená pre školy Bratislavského samosprávneho kraja. Tentokrát sa v športovej hale Elán zišlo 12 družstiev, ktoré prišli predviesť svoju aktuálnu formu. Z našej školy sme vybrali hlavne deti, ktoré sa atletike pravidelne venujú a dali sme im tak možnosť porovnať sa s rovesníkmi.

      V prvej časti sa súťažilo v atletickom viacboji, ktorý pozostával z disciplín ako : hod loptičkou na cieľ, beh cez prekážky, prekážková dráha – formula, preskakovanie olympijských kruhov, skok do diaľky z miesta a hod plnou loptou cez hlavu.

      V tejto časti sme sa po vynikajúcom výkone našich športovcov umiestnili na 2. mieste a získali sme tak pohár pre školu, ktorý si vystavíme ako spomienku na tento úspech.

      V druhej časti bol priestor pre trénovaných atlétov, ktorí sa mohli predviesť v štafete 6x100 m s prekážkami. Náš tím nezaváhal, od začiatku sa ujal vedenia, ktoré sme si udržali až do cieľovej rovinky. Výsledkom bolo 1. miesto a 6 krásnych medailí, ktoré budú deťom tento nádherný deň pripomínať.

      Naša zostava :

      Regina Slezáková

      Natálka Šarníková

      Hanka Hladíková

      Samuel Baliga

      Jakub Vrlák

      Adam Mecháček

      Za super výkon a krásnu reprezentáciu školy ďakujeme a k úspechu blahoželáme !

     • POZVANIE NA RORÁTY

     • Pozývame všetky odvážne deti, ktoré sa z lásky k Ježišovi dokážu zaprieť a ráno vstať na utorňajšie a štvrtkové roráty. Stretáme sa (s pani uč. Janskou) pred kostolom o 5.55h. Treba si so sebou priniesť sviečku a lampášik. Po sv.omši nás čaká milé posedenie na fare pri raňajkách s kňazmi. Raňajky je potrebné si priniesť (keďže cit.pána farára - maminky ich určite urobia lepšie ako kňazi), čajík nám uvaria na fare. Dve z detí si prinesú domov putovnú sošku Panny Márie a sv. Jozefa, ktorú majú za úlohu priniesť na ďalšie roráty. Príďte s nami vytvoriť krásne ranné spoločenstvo plné hodnotných rozhovorov pri čajíku. Tento zážitok, ako hovoria malí druháci, určite stojí za to :)

     • Tvorivé adventné dielne z Klubu Bosco

     • Piatok a sobota boli pre deti z Klubu Bosco významné nielen z pohľadu zasvätenia sa Panne Márii a slávenia jej sviatku, ale aj preto, že sme sa stretli ako tvorivé spoločenstvo na adventných tvorivých dielňach. Predtým sme sa však nezabudli zastaviť v kaplnke a na Pannu Máriu si spomenúť modlitbou a piesňou. V duchu prípravy na Vianoce sme vyrábali všakovaké ozdôbky na stromček, svietnik na štedrovečerný stôl, rôzne pozdravy, girlandy, zimné tričká a tí šikovnejší pre svoje mamičky uplietli aj krásny náhrdelník. To, čo nás ale najviac spájalo bola príjemná priateľská atmosféra, ktorú pomohli vytvoriť nielen moji verní pomocníci Matúš, Ema a Mária, ale aj ochotné mamičky, ktoré priložili ruku k dielu a veruže ich pomoc bola vítaná a potrebná, keďže tvorenia chtivých deťúreniec bolo neúrekom. Touto cestou sa im chcem všetkým poďakovať.

      https://cirkevnaskola.rajce.idnes.cz/Tvorive_adventne_dielnicky/

     • Šťastný návrat z Peer Mediation at School ERASMUS+

     • V  dňoch 3.12. – 7.12.2018, naši žiaci 8.ročníkov (Soňa Holešová, Ema Janečková, Lenka Ježeková, Simona Kordošová, Daniela Osadská, Katarína Pavlová, Klára Trnková a Samuel Vrlák) prežívali spoločne so žiakmi z Talianska vzdelávacie aktivity v rámci projektu Erasmus+ v Nemecku - Hildesheim.

      O tom, že vzdelávanie mediátorov je na najlepšej ceste, svedčia aj ich poznatky a skúsenosti, ktoré si so sebou priniesli. V novom čísle Rybky sa dozviete od samotných žiakov, čo im tento zahraničný pobyt dal.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/409

     • Vyhodnotenie súťaže Hovorme o jedle 2018

     • Spomedzi  všetkých 209 škôl, ktoré sa zapojili do súťažnej aktivity "Jedz a hýb sa-Tuky“,  sme sa s naším spoznávaním a vyrábaním tukov, ich následným spaľovaní na školskom dvore a work out zóne umiestnili  na krásnom 17. mieste vo vynikajúcom zlatom pásme.  Ďakujeme realizačnému tímu za krásne aktivity, ktoré pripravili pre našich žiakov. Tešíme sa na Našu účasť aj počas už VII. ročníka týždňa HOVORME O JEDLE od 14.10.2019 do 18.10.2019.

     • Štedrý Mikuláš pre VI.B

     • O tom, že Mikuláš môže potešiť nielen sladkosťami, vedia svoje po dnešku, akože ináč – 6. decembri, žiaci VI.B triedy. V tento deň dostali naozaj štedrú nádielku, ale okrem sladkostí aj nádielku  samých príjemných zážitkov.

      Začali návštevou muzikálového predstavenia v DK Dúbravka pod názvom Zimná show Alkany, kde si mohli prezrieť množstvo speváckych a tanečných vystúpení žiakov Muzikálového konzervatória a ZUŠ Alkana z Bratislavy. Ich ďalšie kroky viedli do Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti. Navštívili interaktívne výstavy, ktoré Bibiana momentálne ponúka, a to A -  ako animátor, Svet japonských rozprávok či výstavu Československo. Aj v priestoroch Bibiany ich prekvapil Mikuláš a bol, ako sa patrí, štedrý.

      Krátke zastavenie v uliciach Starého mesta dýchlo vianočnou atmosférou a spoločná veselá cesta vlakom domov tento deň vôbec nepokazili, práve naopak.

                  Ďakujeme, Mikuláš! :)

     • Stretnutie s našou partnerskou školou v Brne

     • V piatok 30.11.2018 sme v skorých ranných hodinách vyrazili do Brna navštíviť naše partnerské gymnázium BIGY v Brne. Privítalo nás veľmi mrazivé a chladné počasie, ale túto atmosféru vylepšovali veľmi milí a príjemní brnenskí spolužiaci, ktorí nás „Slovákú“ majú  veľmi radi.

      Sprevádzali nás starým mestom, pamiatkami, zaujímavou radnicou aj „Zelním trhem“ a kvalitne vymrazení sme sa utekali skryť do útulných kaviarničiek, kde sa začali vytvárať nové priateľstvá medzi našimi študentami. Po tomto ohriatí sme si pozreli aj arcibiskupské múzeum s veľmi zaujímavým výkladom, ktorý dopĺňali aj naši študenti svojimi vedomosťami. Náš sprievodca (pán profesor dejepisu) nám vysvetlil, že električka je v Bratislave, tramvaj v Prahe a šalina v Brne. Na obed, do našej partnerskej školy, sme sa odviezli trolejbusom. Čakal nás veľmi bohatý obed a našich študentov si zobrali na prehliadku školy a jej priestorov brnenskí študenti. My dve (Zajačková, Pavúčková) sme boli pozvané na kávu k pánovi riaditeľovi.

      Po celý čas panovala v Brne vynikajúca atmosféra a pri poslednom fotení na schodoch pred gymnáziom sme našich partnerov pozvali na opätovnú návštevu k nám do Malaciek.  

      Ing. Stanislava Zajačková

     • Sté výročie vzniku Československa na našej škole

     • „Československý štát vstúpil do života!“

      Dňa 28. novembra sa v našej škole konala konferencia k stému výročiu vzniku prvej Československej republiky.

      Konferenciu slávnostne otvoril spevácky zbor Corpo e anima pôvodnou hymnou Československej republiky. Záštitu nad konferenciou prevzali žiaci mediálneho študentského tímu.

      Cieľom študentskej konferencie bolo nielen získať nové informácie, ale predovšetkým tieto informácie spracovať a následne prezentovať svojim spolužiakom. Žiaci základnej školy si tak mohli po prvýkrát vyskúšať svoje prezentačné zručnosti pred očami svojich rovesníkov.

      Ťažiskom programu konferencie bolo vystúpenie jednotlivých ročníkov so svojimi odbornými príspevkami.

      Úvodné príspevky sa venovali historickým prameňom a štátnym symbolom Československa, ktoré si pre nás pripravili žiaci šiesteho ročníka. O osobnostiach Deklarácie slovenského národa sme sa dozvedeli z úst žiakov siedmich ročníkov. Dilemu „voliť či nevoliť“ nám pomohli rozlúsknuť ôsmaci.

      Ako vyzerali hranice Československa? Na túto otázku sa nám snažili odpovedať dievčatá z deviateho ročníka v príspevku Územné zmeny na mape Európy po prvej svetovej vojne.

      Program školskej konferencie ukončili ôsmaci Osudovými osmičkami, ktoré sú nositeľmi nostalgie, a to najmä v česko-slovenskom kontexte spolu prežitej minulosti: revolúcia 1848/49, vznik Československej republiky, Mníchovská dohoda a Viedenská arbitráž, komunistický štátny prevrat, Pražská jar a intervencia vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy.

      Podľa ohlasov mali príspevky žiakov výbornú úroveň, no v niektorých momentoch pokrivkávala spoločenská úroveň poslucháčov. Aj napriek menším chybičkám krásy, dúfame, že študentská konferencia vo vás podnietila záujem o našu históriu a zanechala vo vás dobrý dojem. Ďakujeme!

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/407

       

     • POZVÁNKA na krajské kolo recitačnej súťaže „...a Slovo bolo u Boha...“

     • Srdečne Vás pozývame na krajské kolo XXVI. ročníka recitačnej súťaže v prednese

      kresťanskej poézie a prózy"...a Slovo bolo u Boha...", ktoré sa uskutoční

              dňa 13. februára 2019 v Spojenej škole sv. Františka Assiského v Malackách.     

      Program:

                  8.00 - 9.00             Registrácia účastníkov

                  8.15 - 8.45             Svätá omša v kaplnke

                  9.15 - 9.30             Otvorenie súťaže

                  9.30 - 11.45           Súťaže v jednotlivých kategóriách

                 11.30 - 12.15          Obed

                 12.30 - 13.00          Vyhodnotenie súťaže

       

      Prosíme Vás o zaslanie vyplnenej prihlášky elektronicky na csmalacky@gmail.com alebo poštou na adresu školy do 6. februára 2019.   

                      Prihláška do súťaže

                      Propozície a organizačné pokyny k súťaži

                      Tešíme sa na Vašu účasť a ostávame s pokojom,

       

                                                                                                                                                  Mgr. Daniel Masarovič

                                                                                                                                                                   riaditeľ

     • VÝTVARNÁ SÚŤAŽ o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu

     • Už je to tu! Po náročnom výberovom kole sme vybrali tie najkrajšie z najkrajších. Ďakujeme všetkým, ktorí ste sa podelili s nami o svoje predstavy na tému "Priateľstvo" (Skutočný priateľ je pri mne aj v najtemnejších dňoch... ). Každá pohľadnica má svoj príbeh a čaro.

      Nech sa páči, vyhodnotenie:

      A. KATEGÓRIA ZŠ 1. stpeň

      1. miesto: Dominika Miháľová IV.B

      2. miesto: Natália Jurkovičová I.C

      3. miesto: Terezka Kočeková I.B

       

      B. KATEGÓRIA ZŠ 2. stupeň a GYM

      1. miesto: Klára Kočišová VII.B

      2. miesto: Magdaléna Poláčeková V.B

      3. miesto: Kristína Pavlová V.B

      Najlepšie práce odmeníme peknými cenami a budú vystavené na dolnej galerijnej ploche.

     • Výtvarná súťaž „Ochranárik tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“

     • Aj tento rok sa naši výtvarníci zapojili do výtvarnej súťaže s vyhlásenou témou: „Veď aj ja som záchranár“. Z množstva prác zo 14 zúčastnených škôl okresu sme obsadili krásne miesta. Ceny sme si prebrali na Okresnom úrade v Malackách z rúk pána prednostu J. Mračnu.

      1.  miesto -  Sofia Jacečková,  4. C (postup do celoslovenského kola)

      3.  miesto  - Katarína Répásiová, 2. B                                                                       

      Čestné uznanie – Kristína Belanská, Adriana Chocholáčková.

      Dievčatám  srdečne blahoželáme a tešíme sa z ich úspechu J.

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“