• Dušan Daniel nás reprezentoval na najväčšej súťaži mladých vedcov Intel ISEF 2018 v v Pittsburgu v USA

     • Slovensko na súťaži zastupovali dva tímy. Matematik, Dušan Daniel z našej školy predstavil odbornej porote projekt s názvom “Symbol Levi-Civita v Hilbertovom priestore L2. a Samuel Smoter a Miriam Feretová z prešovskej Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša reprezentovali s projektom “In vitro skúmanie polyéter éter ketónu pomocou mezenchýmových stromálnych buniek priamou ko-kultiváciou”.

      Ďakujeme Dušanovi za vynikajúcu reprezentáciu našej školy, Malaciek a celého Slovenska.

      Víťazom najväčšej súťaže mladých vedcov Intel ISEF sa stal len 19-ročný Austrálčan Oliver Nicholls, ktorý vyvinul prototyp autonómneho robotického čističa okien pre komerčné budovy.

       

     • Poďakovanie našim ockom

     • Ďakujeme všetkým ockom, ktorí prišli v sobotu na brigádu a pomohli s úpravou antukovej dráhy. Veľká vďaka.

     • Pozývame Vás na zájazd školského spoločenstva do Košíc na slávnosť blahorečenia

     • Drahí rodičia, študenti, priatelia,

      katolícka Cirkev na Slovensku prežíva veľkú radosť - budeme mať novú blahoslavenú! 

      Anka Kolesárová - mučeníčka čistoty.

      Blahorečenie sa bude konať 1.9.2018 v Košiciach.

      Pri tejto príležitosti pripravujeme v dňoch 31.8. - 1. 9. 2018 (piatok - sobota) zájazd školského spoločenstva do Košíc na slávnosť blahorečenia. 

      Kvôli včasnej rezervácii ubytovania a dopravy zisťujeme Váš predbežný záujem už teraz. 

      Program:

      31.8. Odchod z Malaciek v neskorších poobedných hodinách

      1.9. Účasť na slávnostnej svätej omši blahorečenia

             predpokladaný návrat vo večerných hodinách

      Program púte bude upresnený po zverejnení časových podrobností priebehu slávnosti a sprievodných akcií blahorečenia. 

      Prihlasovanie (nezáväzné) je možné do 31.5.2018 na csmalacky@gmail.com.

      Prosím v mailovej správe uveďte Vaše meno, priezvisko, e-mailový kontakt a počet osôb, ktoré prihlasujete.

      Podľa predbežného záujmu zaistíme ubytovanie a dopravu.

      Tešíme sa na spoločne prežitý čas.

     • Výlet piatakov do Banskej Štiavnice alebo 4 dni bez mobilu

     • Že nemožné? Verte, že áno!

      Aj keď niektorí z nás spočiatku vyronili za svojím mobilom nejednu slzičku, nakoniec sme to dali.

      Mobily, počítač, internet, facebook... nič z toho sme nepotrebovali počas nášho štvordňového výletu pri Počúvadlianskom jazere pod Sitnom. Odstrihli sme sa od virtuálnej reality a prežili sme nezabudnuteľné chvíle v krásnej prírode a „v skutočnej realite“. Zistili sme, že vieme voľný čas využiť aj ináč – rozprávali sme sa, hrali, naháňali po lúkach, spievali, tancovali, zabávali. Boli sme nútení medzi sebou komunikovať, vyplniť čas spoločnými aktivitami. A to bolo super!

      Hneď po príchode a ubytovaní v Penzióne pod Sitnom sme sa vybrali na prechádzku okolo Počúvadla, kde nás okrem vody čakalo milé prekvapenie. Vo voľnej prírode nás privítali prítulné domáce zvieratá. Mnohí z nás prvýkrát kŕmili kozy, ovce, kone, osla,  prasiatka, prepeličky, sedeli v traktore.

      Na druhý deň sme sa vybrali do Banskej Štiavnice. Obdivovali sme Trojičné námestie, starobylé budovy, kľukaté kamenné cestičky. Mali sme pocit, že sme sa vrátili v čase do dávnej minulosti. Od pani sprievodkyne v Novom zámku sme sa dozvedeli o príčinách častých tureckých vpádoch do tohto banského mesta a spôsoboch, ktorými sa Štiavničania pred Turkami bránili.

      V Banskom múzeu nás mladí sprievodcovia oboznámili s prácou v bani v minulosti a dnes. Nakoniec sme sa ocitli v útrobách Bane Bartolomej a na vlastnej koži sme zistili, že byť celý deň v podzemí nie je nič príjemné. Nebolo nám veru všetko jedno, keď v bani zrazu zhasli svetlá. Vyšli sme z nej ako ozajstní baníci – špinaví, zablatení a niektorí aj vystrašení.

      Po chutnom obede v Meštianskej pizzerii nás čakala ešte návšteva Permonie. Tu sme si overili svoje technické praktické zručnosti. Možno aj pán učiteľ Kopanica by mal z nás radosť, pretože pílenie, vŕtanie (hoci s vyplazeným jazykom), tepanie nám išlo ako po masle. Dokonca  sa nám podarilo vyrobiť veľa pekných výrobkov, ktoré sme s láskou zhotovili pre svojich najbližších ako darčeky a spomienky na Štiavnicu.

      V nedeľu nás čakal výstup na Sitno. Stony, vzdychy, fučanie  pri stúpaní do kopca a otázku Kedy tam už budeme? bolo počuť z každej strany. Vďakou za našu fyzickú námahu bol krásny výhľad doďaleka z vyhliadkovej veže na vrchole Sitna. Počasie nám prialo, slnečné lúče a dobrý pocit z prekonania seba samého nám vrátili energiu, a tak sme čas na Sitne strávili nielen v bufete pri kofole, ale aj hraním na schovávačku, tlieskanú alebo len tak kecaním a vyhrievaním sa na skalách, ktoré tu zostali po sopečných výbuchoch z dávnych čias.

      Najväčším  prekvapením i potešením bol wellness. Dva večery sme sa kúpali v bazénoch a vírivkách, ktoré sa nachádzali v spodných častiach penziónu. Tu sme sa vybláznili do sýtosti.  Lákali nás aj sauny, ale tu sme len nakukli, trocha sa ohriali a rýchlo von, lebo učky sa o nás báli L. Škoda.

      Každú voľnú chvíľu sme využili na spoločné hry – futbal, florbal, vybíjaná, volejbal... Veľmi nás potešilo víťazstvo chlapcov nad športovou školou, ktorá bola vo vedľajšej chate na sústredení. Naši chlapci zvíťazili určite vďaka dievčatám, ktoré nahodili športové outfity a povzbudzovali tak, že na druhý deň nemali hlas.

      V pondelok po ceste domov sme sa ešte zastavili na dvojhodinovom programe vo Hvezdárni v Žiari nad Hronom. Výlet sme ukončili snívaním o svetoch v iných galaxiách. V autobuse už svoje predstavy poniektorí presunuli do snov, pretože unavení prespali celú cestu domov.

      Slnečné počasie, dobrá nálada, zaujímavý program i nočné rozhovory na izbách spôsobili, že náš prvý spoločný výlet sa vydaril. Lepšie sme sa navzájom spoznali, našli sme si nových kamarátov a, hlavne, zistili sme, že bez mobilov vieme existovať.

      Poďakovanie patrí  Petrovi Ernekovi, majiteľovi penziónu, a pani kuchárkam, ktorí sa o nás veľmi pekne starali, boli trpezliví a chápaví aj voči našim detským prehreškom, rozbitým tanierom, pokazenej posteli...

      Už teraz sa tešíme na náš ďalší spoločný výlet!

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mZ2FsbGVyeT0zMzY%3D#gallery/339

     • ŠKD – Čerešničky, čerešne

     • 23.5.2018, to bola streda a okolo druhej hodiny sme mali milé prekvapenie. Pán Smolinský, otecko dvojičiek z I.B triedy,  priniesol deťom do klubu čerešne, ktoré boli dokonca bez stopiek a umyté. Bolo to krásne gesto a deti sa hneď bez akýchkoľvek pokynov zoradili a začali zdravo maškrtiť. Pánovi Smolinskému veľmi pekne ďakujeme a posielame pár fotografií.

     • Záchrana žubrienok v Zámockom parku

     • V pondelok poobede sme sa vďaka všímavým rodičom dozvedeli, že žubrienky v Zámockom parku potrebujú urgentne našu pomoc. Boli uväznené v nefunkčnej fontáne, kde im kvôli horúcemu počasiu a rýchlo sa vyparujúcej vode hrozilo uhynutie. Ani chvíľu sme neváhali a spolu s prváčikmi z 1.B, vyzbrojení gumákmi a podberákmi, sme sa vybrali na záchrannú akciu. Deti boli absolútne úžasné, zapálené pre záchranu aj tej poslednej žubrienky. Doslova "pracovali" na plné obrátky celé dve hodiny, kooperovali, učili sa, pozorovali. Verím, že keď sa raz budú učiť vývojové štádiá žaby, bude im to úplne jasné, pretože to prežili ako zážitok. Hneď po ukončení sa pýtali, kedy opäť niečo podobné zažijeme. Po namáhavej záchrannej akcii sme si dopriali aj trocha zábavy na obrovskom kmeni. Veľké ďakujem patrí nielen pracovníkom Štátnej ochrany prírody za promptnú reakciu, ale aj našim rodičom za pomoc, spoluprácu aj sladké občerstvenie.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mZ2FsbGVyeT0zMDk%3D#gallery/312

     • Štvrtáci na dopravnom ihrisku

     • Hurá! Potešili sa deti, keď predpoveď počasia 16.5. nevyšla a dopoludnie vydržalo bez dažďa.  Žiaci 4.B a 4.C mohli preto bez obáv absolvovať dopravné ihrisko s mestskou políciou. Na ZŠ Záhorácka ich čakali dve aktivity: Teoretická, kde sa prostredníctvom interaktívnej prezentácie dozvedali nové informácie doprave, opakovali najdôležitejšie dopravné značky a riešili dopravné situácie. V rámci praktickej časti si vyskúšali jazdu na kolobežkách po dopravnom ihrisku. Žiaci 4.A mali teoretickú časť v triede 15. mája., nakoľko ich účasti v teréne zabránil dážď. Praktickej časti sa už zúčastnili za krásneho slnečného počasia o týždeň neskôr. Ďakujeme mestskej polícii za skvele pripravené podujatie!

     • Útok na VIDA centrum v Brne

     • Druhú májovú sobotu sa deťom z Klubu BOSCO splnil dlhoočakávaný sen a naša 50 - členná výprava zaplavila s nadšením VIDA centrum v Brne. Na deti už čakalo množstvo exponátov a experimentov zo všetkých oblastí nášho sveta a jeho fungovania. Navštívili sme aj Sciente show Majster ucho, kde sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o zvuku v nás i okolo nás. Využili sme naplno každučkú sekundu, no napriek tomu sa nám nepodarilo preskúmať všetky zákutia tohto vedeckého centra. Domov sme sa vrátili síce unavení, ale odhodlaní si podobnú návštevu ešte zopakovať.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mZ2FsbGVyeT0zMDk%3D#gallery/309

     • ŠKD na plavárni

     • Leto sa blíži, teplých dní je čoraz viac a my všetci už veľmi túžime po letných aktivitách. Preto sa aj my snažíme každý rok zabezpečiť pravidelné radovánky v bazéne. Výnimkou nie je ani tento rok. V mesiaci máj a jún máme zabezpečený každý piatok bazén v ŠH Malina. Ako prvé sa vykúpali deti z druhého a tretieho oddelenia. 18. mája sme boli s prvé a štvrté oddelenie. Z tejto poslednej návštevy sú fotky. Podľa rozžiarených tvárí vidíte, ako sa deťom v bazéne páči. Pre plavcov máme vždy vyhradenú plochu aj v bazéne pre plavcov.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/310

     • Zoznam uchádzačov o štúdium na základe výsledkov výberového konania pre prijatie do 1. ročníka v školskom roku 2018/2019

     • Exibičný športový zápas profesores vs. maturantes

     • Maturanti si užívajú svoje posledné dni v škole. Ako už býva tradíciou na našom gymnáziu, aj tento rok sa s učiteľmi lúčili futbalom. Počasie je dnes premenlivé a tento zápas sa mu dosť podobal. Hra bola striedavo v rukách jedných aj druhých. Obidva tímy sa naozaj snažili, ale nakoniec zvíťazil tím učiteľov nad študentmi po penaltách 3:2. Blahoželáme našim učiteľom a pánovi školníkovi za ich vzornú reprezentáciu pedagogického zboru. Opäť sme dokázali vyhrať.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/306

     • Literárna kuchyňa

     • Dňa 10. mája 2018 ukuchtila Mestská knižnica MCK Malacky pre našich prváčikov besedu so spisovateľkou Ivanou Havranovou. Naša mestská knižnica sa totiž zameriava nielen na požičiavanie kníh, ale aj na zatraktívnenie samotného čítania pre svojich čitateľov.

      Vo veľmi príjemných priestoroch knižnice sme sa preto stretli so spisovateľkou, ktorá začínala v redakcii Zornička, pokračuje tvorbou detských strán v časopise Slovenka a aktuálne vydáva svoju tretiu knihu pre deti - Pavúčikovia, miláčikovia. Deti kládli pani spisovateľke mnohé zaujímavé otázky. Dozvedeli sa ako sa stať spisovateľom, čo je náplňou jeho práce a ako pracuje, kde berie inšpiráciu, kto môže byť hlavným hrdinom v knihách a pod. Diskutovali aj o knihe Havkači z našej ulice, ktorú sme z dielne tejto autorky poznali a čítali, no a nezabudli sme rozprávať aj o autorkinej prvotine pre deti Veselé víly a trpaslíci.

      ​​​​​​​​​​​​​​Stretnutie bolo veľmi príjemné a pre niektoré deti i veľmi inšpiratívne, no a tým ostatným to minimálne rozšírilo obzory J

     • VYHLÁSENIE KU DŇU RODINY 2018

     • Organizácia Spojených národov vyhlásila 15. máj za Medzinárodný deň rodiny. Pri tejto príležitosti sa v mnohých mestách a obciach na Slovensku už tradične uskutočňujú oslavy Dňa rodiny, na ktorých si široká verejnosť pripomína, že rodinu nemôže nič nahradiť. Cieľom Dňa rodiny je, aby sa rodina dostala do centra pozornosti celej spoločnosti.

      Rodina je najlepšie prostredie, do ktorého sa človek môže narodiť. Množstvo výskumov preukazuje, že funkčná rodina je najistejšou zárukou pre zabezpečenie najlepšieho záujmu dieťaťa. Dokáže napĺňať potreby svojich členov, prispieva k spoločenskému blahobytu, ale tiež efektívne predchádza patologickým javom. Keď členovia rodiny stoja pri sebe v dobrom i zlom a vzájomne si pomáhajú, riešia tak sami aj množstvo spoločenských problémov. Preto mottom Dňa rodiny 2018 na Slovensku je “Stojíme pri sebe.”

      Dnes už začíname pociťovať prvý závan demografickej zimy. Ak nedôjde v krátkej dobe k zásadnej zmene, Slovensko bude stále viac starnúť a vymierať. Oceňujeme preto, že Slovenská republika spolu s krajinami Vyšehradskej štvorky deklarovala, že podporuje “posilňovanie rodín, pretože rodina je kľúčom k riešeniu demografických problémov.”

      Posilniť rodinu znamená dať jej v duchu subsidiarity čo najväčšiu autonómiu a odstraňovať zbytočné prekážky, ktoré jej bránia zariadiť si slobodne vlastné záležitosti. Rodina je ekonomickým a hodnotovým pilierom celej spoločnosti. Bez rodiny nie je možné udržanie a trvalý rozvoj ľudskej spoločnosti. Preto chceme, aby sa Slovensko stalo krajinou priateľskou k rodinám.

      Prvé kroky k zlepšeniu rodinnej politiky na Slovensku 

      Legislatívne prostredie

      Je nevyhnutné, aby štát vytvoril také legislatívne prostredie, ktoré je priaznivé k potrebám rodín. Rodiny starajúce sa o deti nesmú byť ohrozené chudobou. Riešením je tzv. family mainstreaming, teda uplatňovanie rodinného hľadiska. To si vyžaduje zmenu v nastavení legislatívneho procesu, ktorý by mal zohľadňovať dopady jednotlivých politík štátu na situáciu rodín. Pretože tak, ako každý zákon viac alebo menej zasahuje do života každého občana, zasahuje aj do života rodiny. 

      Žiadame preto zaviesť povinnosť pre predkladateľov zákonov, aby do svojich návrhov začlenili aj doložku, ktorá bude obsahovať kvalifikovaný odhad ich dopadov na rodinu, v prvom rade na stabilitu a súdržnosť rodiny, ako aj na jej ekonomické zabezpečenie.

      Kompetentná politika

      Pre účinnú a adresnú rodinnú politiku je nevyhnutné zabezpečiť dostatok relevantných údajov o živote a potrebách rodín.

      Žiadame preto pravidelné monitorovanie a vyhodnocovanie ekonomických nákladov na dieťa a podľa výsledkov následné úpravy výšky ekonomickej podpory rodín s deťmi zo strany štátu tak, aby rodiny s viacerými deťmi neboli zatláčané do pásma chudoby a sociálnej odkázanosti.

      Dane - menej štátu viac deťom

      Rodiny s deťmi dnes prispievajú k tvorbe spoločného blahobytu dvakrát: na jednej strane rodičia platia štátu dane rovnako ako ostatní občania, zároveň nesú najväčšie bremeno finančnej aj nefinančnej investície do budúcich daňových poplatníkov. Rodičia tak platia dvakrát, v čoho dôsledku sú neprimerane finančne zaťažení. Nie je spravodlivé, aby rodiny s deťmi prepadali do chudoby.

      Preto žiadame, aby rodiny podľa počtu detí platili výrazne nižšie dane, predovšetkým aby boli náklady na ich výchovu zásadne zohľadnené v daňových a odvodových povinnostiach rodičov, napríklad daňovo-odpočítateľnou položkou na dieťa alebo zvýšením daňového bonus. Tak rodičom ostane viac na zabezpečenie dôstojného života ich rodiny.

      Zosúladenie pracovného a rodinného života

      Skutočná emancipácia žien nastane len vtedy, ak ich ekonomická situácia nebude nútiť voliť medzi zárobkom a výchovou detí. Matky najmenších detí a ich rodiny musia mať slobodu samé sa rozhodnúť, kedy je vhodný čas vrátiť sa do zamestnania.

      Preto žiadame:

      • Aby sa rodičovský príspevok zvýšil aspoň na úroveň čistej minimálne mzdy;

      • Aby bola zabezpečená reálna podpora rôznych foriem skrátených úväzkov; ktoré rodičom umožnia efektívne zladiť pracovný a rodinný život bez negatívneho dopadu na dôchodkové a zdravotné poistenie;

      • Zníženie daňovo-odvodového zaťaženie pre zamestnávateľov, ktorí umožňujú rodičom flexibilizáciu pracovného režimu.

      Bývanie 

      Bez možnosti zabezpečiť si primerané bývanie je ťažké očakávať, že si mladí ľudia budú bez obáv zakladať rodiny.

      Preto žiadame, aby sa pozornosť štátu sústredila na vytváranie takých podmienok, ktoré sprístupnia dôstojné a dostupné bývanie mladým rodinám. V prvom rade napĺňaním cieľov štátnej bytovej politiky, obzvlášť zabezpečiť dostupnosť sociálnych a nájomných bytov. Taktiež vytvoriť mechanizmus podpory, ktorý zohľadní počet detí, napr. zvýhodnením úverov na bývanie, sociálnym nájomným a tiež podporovať zodpovedné sporenie si na bývanie formou štátnej prémie už od detského veku. 

      Veríme, že tieto opatrenia napomôžu tomu, aby sa rodina dostala do centra pozornosti celej spoločnosti.

      Prosím, podporte aj Vy toto Vyhlásenie v prospech rodín na Slovensku: http://www.citizengo.org/sk/fm/161448-Vyhlasenie-ku-Dnu-rodiny-2018

      Ďakujeme!

      Miriam Kuzárová, CitizenGO v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií a Slovenskou spoločnosťou pre rodinu

     • Beh oslobodenia 2018

     • V utorok 8.mája sa na futbalovom štadióne v Zámockom parku konalo tradičné športové podujatie pod názvom Beh oslobodenia.  Pozvali sme všetky deti, ktoré radi behajú, dobre behajú a zároveň majú chuť si zasúťažiť. Zúčastnilo sa 290 bežcov rôznych vekových kategórií.

      Okrem radosti  z pohybu, si mnohí naši žiaci odniesli aj pekné umiestnenia. Prvých päť pretekárov v každej kategórii získavalo pre školu body. Výsledky našich žiakov nám priniesli 24 bodov, čo znamenalo  2. miesto z celkového počtu 10 zúčastnených škôl.

      najmladšie žiačky (1. - 2. roč. ZŠ, 200 m)
      3.  miesto Regina Slezáková
      5. miesto Liliana Chlepková

      najmladší žiaci (1. - 2. roč. ZŠ, 200 m)
      2. miesto Jakub Vrlák
      4. miesto Matej Leskovský

      mladšie žiačky I. (3. - 4. roč. ZŠ, 300 m)
      4. miesto Jana Chabrečková
      5. miesto Patrícia Čermáková

      mladšie žiačky II. (5. - 7. roč. ZŠ, 400 m)
      3. miesto Rebeka Slezáková 

      mladší žiaci II. (5. - 7. roč. ZŠ, 400 m)
      3. miesto Sebastián Harcula

      staršie žiačky (8. - 9. roč. ZŠ, 600 m)
      4. miesto Rebeka Harculová 

      starší žiaci (8. - 9. roč. ZŠ, 800 m)
      3. miesto Samuel Čutka 

      dorastenky (15 - 18 r., 1 000 m)
      1. miesto Michaela Zbořilová

      Oceneným gratulujeme a všetkým účastníkom ďakujeme za reprezentáciu školy.

     • Postup Janka Osadského IX.B do celoštátneho kola IQ olympiády

     • IQ olympiáda 2018 je organizovaná pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyove. Logom tejto súťaže je gordický uzol, lebo žiaci precvičujú logiku, trpezlivosť a súťaživosť. Celoštátne finále 60 najúspešnejších žiakov z celého Slovenska sa uskutoční 28.05.2018 na Smolenickom zámku. Jankovi držíme palce a ďakujeme za reprezentáciu školy.

     • Štvrtáci a ŠvP Jasenie

     • V pondelok 23.4. sa takmer všetci štvrtáci na 5 dní rozlúčili s rodičmi. Ráno sme sa v jemnom daždi na školskom dvore dočkali autobusu a vyrazili do dlho očakávanej školy v prírode. Naším cieľom bola dedinka Jasenie neďaleko Podbrezovej - na južnom okraji Nízkych Tatier. Už cestou sme absolvovali výlet do planetária v Žiari nad Hronom. Spomedzi sprievodcov sme stretli aj jedného Malačana, ktorý pozdravuje Malacky. Zoznámili sme sa s hviezdami, súhvezdiami, planétami, dokonca sme dvomi ďalekohľadmi pozorovali škvrny na Slnku.

      Večer sme dorazili do hotela, kde nás čakala teplá večera a milý personál. Ubytovali sme sa a šli sme sa oboznámiť s obrovským areálom. 

      V utorok nás čakalo príjemné schladenie v teplom počasí - výlet do Bystrianskej jaskyne. Spoznávali sme tak krásne podzemie Nízkych Tatier. Cestou späť sme ešte objavili zmrzlináreň, ktorú sme zatarasili asi na hodinu, keďže nás bolo vyše 60. Zmrzlina však stála za státie v rade, bola vynikajúca. 

      Streda sa tiež niesla v znamení krásneho slnečného počasia. Naplno sme ho využili na dlhší výlet. Autobus nás odviezol do Čierneho Balogu, kde sme nastúpili na historický vyhliadkový vlak Čiernohorskej železnice. Kochali sme sa krásami horskej dedinky aj krásnych lesov. Vystúpili sme v lesníckom skanzene a pokračovali pešo po vyhliadkovej trase. Dozvedeli sme sa zaujímavosti zo života lesa a lesníkov, ako aj význam či dôležitosť ochrany lesov.

      Vo štvrtok sa počasie síce zhoršilo, no neodradilo nás od získavania ďalších zážitkov, dnešný program však bol prekvapením (aspoň pre deti). Doobedie sme strávili tak trochu školsky - učením sa, poobede sme sa vybrali do kina v Banskej Bystrici na rozprávku Dve a pol kačky. Posledné peniažky sme ešte pomíňali na nákupy v obchodoch nákupného centra. Večer sme program zavŕšili karnevalom. Každý si pripravil masku z toho, čo našiel v kufri alebo u kamaráta. Výsledok bol veľmi prekvapivý, dobre sme sa pri predstavovaní masiek zabavili.

      Bodkou za školou v prírode bolo piatkové doobedné vyhodnotenie, kde boli ocenení jednotlivci za rôzne kategórie (najslušnejší stôl v jedálni, naj zabávač, najkrajšia izba...), ale každý si napokon zaslúžil ocenenie, diplom a malý darček na pamiatku.

      Všetky zážitky sme si pravidelne zaznamenávali do denníkov. Cesta domov nám ubehla rýchlo, v Malackách nás už nedočkavo čakali rodičia. Našťastie sme mali na oddych predĺžený víkend, pretože do školy sme šli až v stredu.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/302

     • DOD Hasičského a záchranného zboru

     • V piatok 4.5. sa naši prváci a druháci zúčastnili DOD Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Legionárskej ulici. Na deti čakali dôsledne pripravení hasiči nielen so svojou technikou nejrozmanitejšieho druhu, ale aj sladkým privítaním. Deťom predviedli okrem svojich strojov aj akčnú ukážku ich namáhavej práce. Až z Bratislavy nám priviezli hasičskú sanitku, ktorá je na Slovensku, ako sme sa dozvedeli,  iba jedna z troch svojho druhu. Takisto nám hasiči z Bratislavy predviedli veliace auto so svojou bohatou výbavou, odkiaľ riadia tie najnáročnejšie zásahy.  Pre deti bolo veľkým zážitkom striekať z hasičských hadíc, sadnúť si na policajnú motorku a „zašoférovať“ si v policajnom aute. U prváčikov jednoznačne vyhral čln, v ktorom behom pár sekúnd sami zinscenovali záchrannú akciu na „Titanicu“ J Prežili sme spolu pekné dopoludnie. Deti sa postretali so svojimi kamarátmi z iných škôl aj bývalými pani učiteľkami z MŠ. Aj touto cestou by sme sa radi poďakovali malackým hasičom za trpezlivosť a vydarené akciu.

      https://csmalacky.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0%3D#gallery/301

     • Na bicykli bezpečne 2018

     • „Fúú, tak to je husté, to nedám!“ Asi tak zneli prvé reakcie súťažiacich cyklistov, keď zbadali pripravenú trať zručnosti, ktorú bolo treba zvládnuť s čo najmenším počtom trestných bodov.

                  Okresné kolo súťaže Na bicykli bezpečne 2018 sa konalo 3. mája 2018 v ZŠ Láb a nás reprezentovalo štvorčlenné družstvo v zložení Jakub Hrúz, Viktor Fico, Klára Kupecká a Šárka Jurkovičová, všetci z V.B triedy.

                  Okrem spomínanej jazdy zručnosti pozostávajúcej z rozličných prekážok museli úspešne zvládnuť aj vedomostný test, ktorého súčasťou boli nielen vedomosti z pravidiel cestnej premávky, ale aj zo znalosti technickej stránky bicykla či povinnej výbavy cyklistu. Skrátka – bolo toho dosť!

                  Stres zo zvládnutia sa dal v úvode súťaže z tvárí súťažiacich priam „čítať“, ale po prvom šliapnutí do pedálov ustúpil a zmenil sa na maximálne sústredenie. Slalom pomedzi kužele, prejazd cez úzky chodník, cez preklápaciu lavičku, cez nerovný terén, jazda v kruhu vo vymedzenom priestore či zastavenie na presnosť vyžadovali však okrem sústredenia aj veľkú mieru zručnosti. Kto prejde cez križovatku prvý, k akým porušeniam dopravných predpisov došlo v danej situácii či znalosť dopravných značiek – to zas boli úskalia spomínaného vedomostného testu.

                  Do poslednej chvíle v napätí, pretože výsledky sa z množstva získaných i trestných, čiže stratených, bodov nedali vopred ani len vytušiť. A o to väčšia bola radosť pri vyhlasovaní výsledkov, keď názov našej školy zaznel na druhom mieste!

                  Po ceste domov sa ústa súťažiacich nevedeli zastaviť od množstva zážitkov, ktoré si so sebou, okrem vytúžených strieborných medailí, niesli domov. Teda ešte pred cestou  na osviežujúci a zaslúžený nanuk!

                 

      P.S. Súťaž vrelo odporúčame, je to adrenalín, zábava i vedomosti v jednom! O rok stojíme na štarte

             určite zas. :)  https://csmalacky.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=299#gallery/299

       

„Facere et docere – Správne žiť a učiť to aj iných“