• Podrobné informácie o maturitnej skúške v školskom roku 2020/2021 sú zverejnené na www.nucem.sk v sekcii Maturita.

ZMENA - Maturita 2021

V nadväznosti na sprísnenie opatrení proti šíreniu COVID-19 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling dňa 4. januára 2021 vydal rozhodnutie v súvislosti s nástupom žiakov do škôl a termínmi rozhodujúcimi pre organizáciu školského roka.

Rozhodol, že sa externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 NEBUDE konať.

• Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla 2021; konkrétny termín konania písomnej formy internej časti maturitnej skúšky určí Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky do 31. marca 2021.
          • Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021; konkrétny termín konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky určia okresné úrady v sídle kraja pre stredné školy vo svojej pôsobnosti tak, aby maturitná skúška prebiehala v priebehu jedného týždňa, a ak je to potrebné, najviac v trvaní dvoch týždňov.
          • Zmeny dostupné na: Rozhodnutie ministra zo 4. 1. 2021

Prehľad dôležitých informácii a termínov:

Maturuje sa povinne zo:

1. slovenského jazyka a literatúry – bez úrovne (súčasťou MS je externá časť EČ– test a písomná forma internej časti PFIČ– sloh)
          2. cudzieho jazyka – úroveň B2 (vyššia) – súčasťou je EČ a PFIČ
          3. voliteľného predmetu – s aspoň 6 hodinovou dotáciou za celé štúdium (nie druhý cudzí jazyk) – napr.: MAT, FYZ, CHE, BIO, GEG, OBN, DEJ, INF, KNB
          4. voliteľného predmetu – ľubovoľný zo zoznamu maturitných predmetov – bez úrovne a cudzí jazyk – úroveň B1 (nižšia), alebo B2 (vyššia) – bez EČ a PFIČ

Maturant si môže zvoliť aj dva dobrovoľné predmety, ktoré sú v zozname maturitných predmetov a v ktorých sa vzdelával.

Neskoršiu zmenu predmetov je možné vykonať len písomnou žiadosťou riaditeľovi školy. V žiadosti musí žiak uviesť vážne dôvody, prečo o túto zmenu žiada (zákonč.245/2008Z.z.)Riaditeľ školy najneskôr do 31. 1. daného školského roka môže ale nemusí v osobitnom prípade povoliť túto zmenu.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR ruší externú časť a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021, a to riadny i náhradný termín.

Maturitná skúška v školskom roku 2020/2021 bude mať len internú časť vykonanú administratívne: známka z maturitnej skúšky z predmetu = aritmetický priemer známok z príbuzných predmetov na koncoročných vysvedčeniach 1. až 4. r. gymnázia a na polročných vysvedčeniach z 3. a 4. r. gymnázia. Aritmetický priemer známok sa zaokrúhľuje na celé číslo nasledovne:

• 1,5 sa zaokrúhľuje na 1,
          • 2,5 sa zaokrúhľuje na 2,
          • 3,5 sa zaokrúhľuje na 3,
          • 4,5 sa zaokrúhľuje na 4.

Dôležité dátumy

7. máj 2021

uzatvorenie klasifikácie do 15.00

10. máj 2021

Klasifikačná porada - pedagogická rada na klasifikačnej porade potvrdí uzatvorenú klasifikáciu (známky  budú zverejnené na EduPage)

30. apríla 2021

posledná možnosť odhlásiť sa z dobrovoľného maturitného predmetu
           (inak musí študent absolvovať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky)

19. máj 2021

škola elektronicky sprístupní známky z maturitných predmetov

21. máj 2021

v prípade nesúhlasu so známkou z maturitného predmetu je potrebné túto

skutočnosť oznámiť škole (v prípade súhlasu sa škole nič neoznamuje)

31. mája - 30. júna 2021

ústna forma internej časti maturitnej skúšky

Harmonogram odovzdávania koncoročných, maturitných vysvedčení a učebníc bude včas zverejnený

na stránke školy

Určenie skupín príbuzných predmetov, z ktorých známky sa započítavajú

do hodnotenia maturitného predmetu

Maturitný predmet

Skupina predmetov, z ktorých sa počíta hodnotenie

Slovenský jazyk a literatúra

Anglický jazyk

Konverzácie v anglickom jazyku 3

Konverzácie v anglickom jazyku 4

Nemecký jazyk

Konverzácia v nemeckom jazyku 3

Konverzácia v nemeckom jazyku 4

Seminár z matematiky 3

Seminár z matematiky 4

Seminár z informatiky 3

Biológia

Seminár z biológie 3

Seminár z biológie 4

Geografia

Seminár z geografie 3

Seminár z geografie 4

Chémia

Občianska náuka

Spoločenskovedný seminár 3

Spoločenskovedný seminár 4

Hodnotenie v jednotlivých predmetoch maturitnej skúšky sa získa ako priemer známok zodpovedajúcich predmetov, do ktorých sa započítavajú známky nasledovne:

Maturitný predmet

Polročné známky

Koncoročné známky

* *

* *

Ak žiak nenavštevoval predmety, ktoré sú súčasťou hodnotenia počas celého štúdia, výsledná známka sa vypočíta iba zo známok v daných ročníkoch, v ktorých žiak získal hodnotenie z tohto predmetu alebo predmetov.

Kompletné aktuálne informácie o maturitách v šk. roku 2020/2021 zo dňa 22. 3. 2021 nájdete na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na adrese: https://www.minedu.sk/rozhodnutie-ministra-o-terminoch-a-organizacii-internej-casti-maturitnej-skusky-v-skolskom-roku-20202021/

Prehľad dôležitých informácii a termínov:

Do 30. 9. 2020 sú maturanti povinní si elektronicky cez modul Prihlásenie v IŽK vybrať maturitné predmety.

Maturuje sa povinne zo:

1. slovenského jazyka a literatúry – bez úrovne (písomná forma internej časti PFIČ– sloh,
          2. cudzieho jazyka – úroveň B2 (vyššia) – PFIČ,
          3. voliteľného predmetu – s aspoň 6 hodinovou dotáciou za celé štúdium (nie druhý cudzí jazyk) – napr.:  MAT, FYZ, CHE, BIO, GEG, OBN, DEJ, INF, KNB,
          4. voliteľného predmetu – ľubovolný zo zoznamu maturitných predmetov – bez úrovne a cudzí jazyk –   úroveň B1 (nižšia), alebo B2 (vyššia) – bez EČ a PFIČ.

Neskoršiu zmenu predmetov je možné vykonať len písomnou žiadosťou riaditeľovi školy. V žiadosti musí žiak uviesť vážne dôvody, prečo o túto zmenu žiada (zákonč.245/2008Z.z.). Riaditeľ školy najneskôr do 31. 1. daného školského roka môže ale nemusí v osobitnom prípade povoliť túto zmenu.